„Od roku 1993 se každý rok na gravírdesku vyryje jméno nového laureáta. Deska je každý rok těžší, zlí jazykové by řekli, že je to tím, že jsem každý rok starší a mám méně sil, ale není to tak, trénuji, sportuji. Váha je daná osobnostmi, které se vrývají do historie Kolína. Deska už je tak těžká, že ji nemůže laureátovi předat osoba, která by to nezvládla. Musí to být někdo významný, někdo, kdo umí ustát svou zodpovědnost a ustojí i váhu osobností na desce, kterou má předat novému laureátovi," předeslal spolkový předseda Aleš Zahajský.

Tím, kdo Janu Dufkovi gravírdesku předával, byl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který si předtím prohlédl přístroje opatřované nově softwarem pro kolínskou nemocnici.
Jak Aleš Zahajský podotkl, někdy se stane, že když se v Kolíně u politika řekne Miloš, omylem se i u jiného Miloše přidá Zeman.

Hejtmanovi se to prý ale nestalo. „S Milošem Zemanem mám možnost si tykat, a když jsme si řekli – já jsem Miloš – já jsem taky Miloš, tak dodal – to je hezké jméno, že?" popsal Miloš Petera.

Během ceremoniálu došlo také k podpisu imatrikulačních certifikátů. Čestnými podpisy je opatřili ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel, ředitel Obchodní akademie Kolín Dušan Zahrádka, loňská laureátka Osobnosti roku Kolín Jarmila Pavlíčková a další laureát, bankéř Ivan Ivančo.

K slavnostnímu předání certifikáty úřadujícímu laureátovi byl vyzván někdo, kdo mu stál po boku, kdo mu byl dobrý radou i pomocí, kdo věděl o všech jeho počinech, kdo mu byl nejvíc nápomocen – manželka Veronika.

„Je to velký závazek navázat na práci předchozích osobností roku, které se už řadu let snaží o to, aby jejich okolí a celý Kolín vzkvétaly," řekl Jan Dufek, který si předsevzal například pokračovat v internetové prezentaci a otevření portálu soutěže Stavba roku. Další myšlenkou je zápis významných městských památek Kolína na seznam UNESCO. „Bude to běh na dlouhou trať, určitým úspěchem je ale už to, dostat památky na tzv. indikativní seznam," připomněl Jan Dufek a poděkoval své rodině, hlavně manželce, všem kolegům a partnerům za podporu a pomoc.

Pomyslné žezlo předala Janu Dufkovi loňská laureátka Osobnosti roku Kolína Jarmila Pavlíčková, jejíž manžel Josef předtím krátce pohovořil o průběhu klání Osobnost roku Kolína.

V závěru ceremoniálu převzal Josef Jedlička pro skupinu neslyšících a nedoslýchavých dar v podobě počítačových komponentů.