V hlavní místnosti oddělení je nový pult, regály i skříně. Nechybí nová pohovka nebo časopisecký regál. Zejména starší děti pak ocení dokovací stanici určenou na nabíjení mobilních telefonů či tabletů. Úpravami prošly také stěny, které zdobí malby Ondřeje Pokorného.

„Hlavně pult byl potřeba, dříve byl vysoký a děti na nás neviděly, to bylo nepříjemné," konstatovala vedoucí dětského oddělení Klára Lukášková. Podle jejích slov úpravy dětského oddělení vyšly celkem na 150 tisíc korun. Část hradila knihovna ze svého rozpočtu, významně však pomohly také peníze získané z kraje.

Klára Lukášková připustila, že díky rekonstrukci se opticky zvětšil prostor oddělení a dodala, že by v budoucnu rádi opravili ještě zbylé dvě místnosti.
Starosta města Vít Rakušan hovořil o tom, že kolínská knihovna by si zasloužila nejen drobné opravy, ale také reprezentativnější prostory, které by mohl nabídnout kolínský zámek. Jeho celková oprava by však město vyšla asi na miliardu korun. „To je částka vyšší než rozpočet města," podotkl Vít Rakušana a dodal, že zatím je tedy nutné opravovat alespoň to, na co město peníze má.

V rámci slavnostního otevření zmodernizovaného oddělení převzali zaměstnanci knihovny také další certifikát k adopci puštíka obecného z ekocentra Huslík. Marta Bryndová, vedoucí ekocentra, krátce pohovořila právě o puštíkovi obecném a následně také o sově pálené. Právě sovu pálenou, která žije v Huslíku, totiž přítomným ukázal Luboš Vaněk, vedoucí záchranné stanice Huslík.

Sovičku prý zachránili jako malou, kdy zůstala opuštěná v hnízdě. Její sourozenci se pravděpodobně stali obětí kuny skalní.