Pro mnoho Kolíňáků je obdobím největšího rozkvětu právě první republika. Kolínský starosta Vít Rakušan ji označil za velmi ambiciózní. „Druhé období vrcholného vývoje považuji dobu, ve které žijeme od listopadu 1989,“ poznamenal. A jak říká, přes všechny výhrady k dnešní době, je rád, že žije právě v ní.

Místostarosta Kolína Michael Kašpar řekl, že Česká republika má potenciál výrazně se přiblížit k úspěchu, který zažívala na svém začátku při založení Československa. „Často se to idealizuje, ale můžeme se přiblížit k tomu, jaký význam jsme za první republiky měli, co se týká evropského postavení,“ poznamenal. V jiném období by ale žít nechtěl. „Neměnil bych,“ poznamenal.

Kolínská spisovatelka Irena Fuchsová by se nechtěla vracet do žádné jiné doby. „Můžeme být pyšní na to, že po všem, co jsme prožili, žijeme jak žijeme,“ řekla s úsměvem.

Podle Luboše Votroubka, který vede Dětské centrum Rimava, můžeme být pyšní na spoustu věcí: „Na znovuzrození Skauta, na Emila Zátopka, Olbrama Zoubka, Václava Havla, na Sametovou revoluci bez mrtvých, na skvělé pivo…“ vyjmenoval.

ANKETA: Který prezident byl za dobu 100 let republiky největší osobností a naopak největší pohromou? Na co můžeme být pyšní?

Vít Rakušan, starosta Kolína:
Tomáš Garrigue Masaryk, měl skutečnou vizi, jak má stát vypadat. Nejhorším prezidentem byl podle mě Klement Gottwald. Doba od listopadu je nejdelším obdobím naší svobody a demokratického rozvoje. Nejhorší byla určitě doba protektorátu, heydrichiády a padesátá léta.

Kateřina Šafránková, atletka:
Nejlepším prezidentem z historické linie byl podle mě Tomáš Garrigue Masaryk. S dnešním prezidentem ve spoustě věcí souhlasím, ale vadí mi jeho vystupování. Nejlepší období zažíváme podle mě teď, hodně se mi ale líbila prvorepubliková móda.

Irena Fuchsová, spisovatelka:
Nejlepším prezidentem podle mého byl Václav Havel, nejhorším Miloš Zeman. Za dobu rozkvětu považuji dobu po 17. listopadu 1989, dobu temna od 21. srpna 1968 do 17. listopadu 1989. Nechci se vracet do žádné doby, žiji teď a doufám, že se dožiji stovky jako naše země.

Vladimír Rišlink, ředitel regionálního muzea Kolín:
Největší osobností z prezidentů volím T. G. Masaryka, pohromou byl Klement Gottwald. Doba rozkvětu byla za první republiky, doba temna pak v 50. letech. Jsem spokojen aktuálně, náš národ může být pyšný zejména na hospodářský rozvoj po 1. světové válce.

Pavel Kárník, ředitel knihovny:
Nejvíce si vážím T. G. Masaryka, pohromou volím Klementa Gottwalda. Doba rozkvětu byla za první světové války, dobu temna od roku 1969 do roku 1989. Žít bych chtěl za první republiky od roku 1918, a pyšní můžeme být na přírodu, některé lidi a vznik ČSR.

Luboš Votroubek, vedoucí Dětského centra Rimava:
Nejvíce si vážím prezidentů Tomáše Garrigue Masaryka a Václava Havla. Největší pohromou pro zemi podle mě byli Klement Gottwald a Miloš Zeman. Období rozkvětu bylo v období první republiky a po 1989 – za dobu největšího temna považuji protektorát a období po roce 1948.

Petr Hejcman, ředitel kolínského Kina 99:
Nejvíce si vážím prezidenta Osvoboditele Tomáše Garrigue Masaryka, díky němu můžeme dále mluvit česky. Největší pohromou byl podle mě Klement Gottwald, který stál za pučem v únoru 1948 a byl zaveden monopol KSČM. Doba temna je vždy pod vládou nějaké diktatury.