Několik menších rybníků by v následujících letech mělo vzniknout v Kostelci nad Černými lesy a okolí. Černokostelečtí by rádi obnovili kaskádu tří rybníků, které se v minulosti rozprostíraly pod městem. Již dlouhou dobu však nefungují. Kromě toho se Černokostelečtí chystají vytvořit ještě další vodní díla. „Chceme obnovit tyto tři rybníky a další bychom chtěli vybudovat v údolí u Svatbína,“ vysvětlil místostarosta města Jan Černý s tím, že kromě rybníků by v okolí vísky měl vzniknout také mokřad.

V současné době chce vedení města vydat záměr na projektovou dokumentaci k jednotlivým vodním dílům. Město by v těchto dnech mělo oslovit odborníky a ti se budou věnovat pozemkům, kde by rybníky měli vzniknout. Připravit by měli také rozpočty na jednotlivá díla. Podle Jana Černého půjde o celkovou plochu 0,7 hektaru.

Kromě toho, že cílem budování rybníků je zadržet vodu v krajině chtějí údolí pod městem místní také zatraktivnit nejen pro místní, ale také pro turisty. „Chceme, aby se jednak místo zkulturnilo a také aby se zpomalil odtok vody směrem dolů,“ doplnil Jan Černý. Samotné město prý povodně díky poloze nikterak netrápí, rybníčky by však měli pomoci obcím, které jsou níže položené a kam voda z města běžně odtéká. „Čím více vodu zpomalíme, tím méně potíží budou mít na dolních tocích,“ dodal Jan Černý.

Plánované rybníky prý nebudou nikterak velké, spíše půjde o malé rybníčky v povodí toků, které Černokosteleckem protékají.

Vedení města by bylo rádo, kdyby nově vzniklé vodní plochy fungovaly také jako oddychová zóna. Hovoří také o možnosti koupání. To by mohli využít zejména místní, kteří v současné době musí za letními vodními radovánkami jezdit do okolních vesnic, například na Vyžlovku, kde funguje velké přírodní koupaliště. V budoucnu by však Černokostelečtí volné chvíle u vody mohli trávit blíže svého bydliště.

Kromě toho by bylo vedení města rádo, kdyby právě přírodní zajímavosti do města a jeho blízkého okolí přilákalo turisty například z nedaleké Prahy. „Kostelec nad Černými lesy je strategicky položené město a příroda kolem je hezká, proč toho nevyužít,“ konstatoval místostarosta.

Podle jeho mínění by nové lokality mohly přilákat například právě Pražany, kteří to do Kostelce nemají příliš daleko a navíc mohou do města využít integrovanou dopravu. Pražané by pak ideálně v přírodě v okolí města mohli strávit celý den, prohlédnout si zdejší památky nebo navštívit muzeum.