„Došlo k uzavření parkoviště pro osobní auta. V místě, kde byly odjezdy regionálních spojů, se opravuje kanalizace, odjezdová stání se přesunula právě na plochu původního parkoviště. Současně začíná výstavba zastřešení,“ shrnul místostarosta a pochválil stavební firmu, jejíž zaměstnanci pracovali i v době silných mrazů.

Po uzavření parkoviště čítajícího kolem sedmi desítek míst se očekávaly problémy. Nakonec se jich ale mnoho neobjevilo. „Čekal jsem to horší,“ řekl řidič, který včera zaparkoval na jedné ze dvou ploch v Rorejcově ulici. „Teď, jak je všechno zmrzlé, tu alespoň není bahno,“ smál se.

Obě plochy mezi obchodním domem Futurum a katastrálním úřadem, ačkoli jsou soukromé, zůstávají vyčleněné pro parkování osobních aut. Město se dohodlo s vlastníkem, že parkování umožní do doby ukončení rekonstrukce autobusového nádraží. Město také odstranilo parkovací automat, takže na obou nezpevněných plochách se nyní parkuje zdarma.

Parkování bez poplatku by mělo být umožněno do konce přestavby autobusového nádraží, který je plánovaný na letošní podzim. Téměř ve stejném termínu nebo jen o něco déle by mohla být hotová i dlouho plánovaná rekonstrukce budovy přilehlého vlakového nádraží. Správa železnic (SŽDC) vyhlašuje výběrové řízení na zhotovitelskou firmu. Oprava velmi pěkné, ale dlouho zanedbané budovy by tedy mohla začít zhruba v květnu.

„Již společně se SŽDC koordinujeme postup prací. Lešení na budově vlakového nádraží se bude například stavět už na nové dlažbě autobusového nádraží, takže řešíme, aby se nepoškodila,“ dodal místostarosta Kašpar.

„Kolínské nádraží opravdu neodpovídá tomu, že Kolín je velký dopravní uzel. Zdá se mi pořád stejné, šedivé jako v dobách, kdy jsem před dvaceti lety jezdil vlakem do školy,“ poznamenal cestující Robert Čada, který podle svých slov i nyní využívá vlakovou dopravu často. „Z Kolína je to do Prahy rychlejší než autem,“ dodal.

Do budoucna by měl novou tvář dostat i ošklivý pozemek v Rorejcově ulici využívaný jako parkoviště. Existuje už projekt, který se projednává s městským architektem. Původně v těchto místech developer plánoval výstavbu vysokých bytových domů. V druhé polovině loňského toku se ale situace změnila. Domy by měly být o něco nižší, v jejich přízemí plánuje nový developer pasáž s obchody, podobnou té ve Václavské ulici, a nahoře pak byty.