„Je to věc, která třeba dnes není ještě tolik aktuální, ale během deseti, patnácti let to bude zásadně aktuální, elektromobilů bude výrazně přibývat soudě i podle toho, jak vypadají strategie automobilek,“ řekl starosta Vít Rakušan.

Zda a kdy se chystá výroba elektromobilů v automobilce TPCA, je zatím tajné. „V současné době nekomentujeme naše budoucí plány,“ řekl mluvčí Marek Hovorka.

Každopádně na kolínském autobusovém nádraží vyrostou dobíjecí stanice hned vedle současného parkoviště pro osobní auta. Město ze začátku uvažovalo, že by dobíjecí stanici vybudovalo samo, svého času se uvažovalo o její výstavbě na Karlově náměstí. „Nicméně domluva s ČEZem na pronájem malého pozemku je pro nás výhodnější, stejně jako je, myslím, lepší umístění u autobusového nádraží než na náměstí,“ dodal starosta.

Úplně první dobíjecí stanici pro elektromobily v regionu vyrostla v Cerhenicích. Funguje už pět let a nezeje prázdnotou, jak si někteří při její instalaci mysleli. „Je poměrně hojně využívaná, i když místními zřídka, z místních tam jezdí jen jeden občan. Sjíždí se tam ale lidé z širokého regionu, i cizinci si nás leckdy vyhledají a přijedou dobít,“ říká starosta Marek Semerád. Podle jeho slov navíc radnice plánuje požádat o dotaci na pořízení elektromobilu, který bude sloužit na údržbu městyse. „Jsem rád, že se město Kolín k výstavbě dobíjecích stanic připojuje,“ dodal Marek Semerád. V Cerhenicích stojí dobíjecí stanice u environmentálního centra na náměstí Míru, jedná se o jeden stojan 16A 230V, zásuvka Mennekes Typ 2.

Dobít své elektrovozítko lze například i u areálu firmy Spel v Třídvorské ulici v Kolíně. Přístupová karta je k dispozici na benzínce, otevřeno je od 5 do 22 hodin. „Výborná dobíjecí stanice. Je zde zásuvka 16/230V a Mennekes 32A. Jen škoda, že se nedá nabíjet 24 hodin. Vše je závislé na čipové kartě v pracovní době tankovací stanice Shell. Vše je zdarma, čili by mohlo být spuštění bez čipové karty,“ popsal jeden ze zákazníků.

Další nabíjecí stanice, konkrétně dvakrát CHAdeMO a jednou Mennekes, najdete také v areálu firmy Beneš a Lát v Tovární ulici v Poříčanech. Jedná se o veřejně přístupnou, zatím bezplatnou stanici, pouze evmapa.cz registrace je nutná. „Vše funguje, jak má. Opravdu prakticky u dálnice D11. Minimální zajížďka,“ popsal řidič Robert Šindler.