Problémy se nevyhýbaly ani Kolínsku. Proto i tady už platí celoroční odstřel, aby se tak zabránilo škodám na úrodě, které nejvíce postihují pole s řepkou a kukuřicí.

Jaroslav Tomášek, který je předsedou Okresního mysliveckého spolku v Kolíně se ale domnívá, že o přemnožení prasat na Kolínsku už nemůže být řeč, ačkoliv přesnými čísly nedisponuje. "Myslím, že počet divokých prasat klesl odhadem na polovinu," konstatuje s tím, že zatímco na polích divočáci újmu opravdu umí napáchat, v lesích příliš neškodí, protože vyhrabávají převážně jen larvy. "Větší škodu v lesích udělá srnčí a dančí," dodává.

Podle myslivců není ale chyba jen v nedostatečném odstřelu. Ten prý představují samotná pole, zejména pak kukuřičná, pšeničná a řepková, kde tato zvířata získají dostatečný přísun potravy, ale zároveň nejsou vidět, tedy jejich odlov není realizovatelný.

To částečně potvrzuje i předseda družstva Salima Velim Zdeněk Krupička, kterým divoká prasata nejvíce ničí právě kukuřičná pole. Nezdá se mu ale, že by se jejich větší odstřel zatím nějak projevil. "Máme pole poblíž lesa a tam je velká migrace," vysvětluje. "Prasata navíc urazí až padesát kilometrů, takže nemusí být ani naše. Vloni jsme měli vyležené pelechy v kukuřici v rozsahu přibližně padesáti metrů. Kukuřici porazí a nechají ležet a nenaděláte nic," podotýká s tím, že i když je ztráty na úrodě těžké odhadnout, osobně si myslí, že prasata zdevastují tak 5 až 8% celkové sklizně. Obrana prý proti tomu není žádná, neboť pojištění na tato rizika neexistuje a myslivci se k náhradě škody nemají.

Také Libuše Michálková, která je manažerkou rostlinné výroby v zemědělské společnosti ZAS Bečváry potvrzuje, že i oni mají s divokými prasaty velký problém. A to v podstatě celoročně. "Nám konkrétně likvidují úrodu hodně. Hospodaříme ještě ve Stříbrné Skalici a především tam a v blízkém okolí je to potíž," říká Libuše Michálková, která přiznává, že se z toho důvodu snaží navázat spolupráci s mysliveckými spolky, protože jinak se zmírnit škody nedají.

Činnost mysliveckých spolků si v tomto ohledu pochvaluje Robert Hofman, jednatel firmy Poline s. r. o. zaměřující se na rostlinnou a živočišnou výrobu. "Máme tu spolky, které fungují a odstřelí, co je třeba. Kolem Nebovid a Libenic tedy žádný zásadní problém nemáme," pochvaluje si.

Divočáci.Zdroj: Deník