„Na 9. června máme připravený bohatý program od 18 do 22 hodin,“ předeslala Radka Pšeničková, asistentka ředitele Regionálního muzea v Kolíně, pod jehož křídla Podlipanské muzeum spadá.

Příchozí se mohou těšit například na vystoupení členů TJ Sokol Český Brod s názvem Princezna Republika. Jedná se o sokolskou skladbu určenou pro 16. všesokolský slet, cvičit budou seniorky. „Byla by škoda nepochlubit se pěknou skladbou,“ řekl náčelník českobrodských sokolů Jaroslav Petrásek. Skladba s příznačným názvem bude oslavou stého výročí naší republiky. Devět dam předvede cvičení na píseň Karla Hašlera „To je ta panenka naše česká… nezdá se býti tak veliká, leccos se ve světě o ní říká, to je ta panenka – princezna republika….“

V duchu první republiky se bude odehrávat i dobová módní přehlídka, nebude chybět stylová kavárna, historické vozidlo, filmové kukátko či aktivity pro děti. A co by to bylo za první republiku, kdyby chyběl charleston. Připravené jsou nejen taneční ukázky, ale i výuka. Kdo si troufne, možná pozná, že tanec s nohama do X a do O není vůbec složitý, zato velmi chytlavý. Tančí na osm dob a budete si ho moci zkusit sólově, s partnerem nebo ve skupině. K rozverné náladě 20. let a příjemné atmosféře celé akce v muzeu jistě přispěje i hudební vystoupení skupiny Jazztet, která pro posluchače a věří, že i tanečníky chystá jak jinak než jazz a taneční hudbu. O historické informace k dané době se postará historik Vladimír Jakub Mrvík se svou přednáškou Češi a Velká válka. Asi není třeba dodávat, že během muzejní noci je vstup do muzea, do jeho expozic a výstav a na vystoupení zdarma.

Kdo už se někdy na muzejní noc vypravil, většinou si pěkný zážitek hodlá ještě někdy zopakovat. „Byla jsem na muzejní noci před dvěma lety, bylo to opravdu moc pěkné a závěrečné vystoupení bratrů Josefa Krčka a Jaroslava Krčka bylo něco, co si budu asi pamatovat už napořád. Na společné zpívání Ach synku, synku se nedá zapomenout,“ popsala jedna z účastnit muzejní noci.

Na příští rok se podle Radky Pšeničkové chystá muzejní noc i v Kolíně a také Jiří Filípek z Muzea hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy potvrdil, že se i u nich o akci na příští rok uvažuje. Pokud byste si v den muzejní noci v Českém Brodě chtěli předtím udělat výlet i do Kostelce, nabídne se vám nová výstava fotolitografií Františka Kasla.