Někteří z pilotů vtipkovali, že soutěž s názvem Mrak nevěstí nic dobrého a špatné počasí přitahuje. Podle nich by pořadatelé měli soutěž přejmenovat.
Celá soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích – Sportsman, Intermediate, Advanced a Unlimited. První dvě jmenované se sice létají i v ostatních státech Evropy, ale jejich pravidla jsou v každé zemi něčím odlišná. Další dvě jmenované kategorie jsou kategoriemi mezinárodními.
Rozdělení pilotů do jednotlivých kategorií záleží podle Miloše Ramerta, špičky, otce a nestora bezmotorového létání v Čechách na úrovni, zkušenostech a kvalitě pilotů.
Ramert si v sobotu chválil, kolik se toho během čtvrtka zvládlo. „Měl jsem starost, že toho na vás bylo ve čtvrtek hodně, ale alespoň jsme něco odlétali a mistrovství je platné," vysvětloval Ramert pilotům.
Ne všichni měli takové štěstí, aby mohli odlétat svou soutěž. Kategorie unlimited, kam byli přihlášení tři piloti, musela být vzhledem k počasí odvolána. Z dvaceti přítomných pilotů se jich tak mohlo předvést jen sedmnáct.
Vzhledem k počasí musel být sobotní program, který byl určený zejména pro širokou veřejnost upraven. Ačkoli podle programu se mělo začít létat v poledne, nelétalo se ani o hodinu později. S kluzáky se totiž nesmí létat mezi mraky, a ty byly tou dobou opravdu nízko.
Letadla se však přesto chystala a piloti se veřejnosti ukázali v kategorii Basic. Každý z nich musel předvést předem danou sestavu, jejíž průběh vysvětlil Miloš Ramert všem pilotům před začátkem závodu.
Tato kategorie se však nezapočítávala do mistrovství, ale létalo se o Pohár města Kolína, hodnocení této soutěže mělo ve svých rukou přítomné publikum.
Ostatní kategorie samozřejmě hodnotila odborná porota. V kategorii Sportsman, kterou piloti odlétali ve čtvrtek, čekalo na všechny obrovské překvapení. Soutěž vyhrál teprve sedmnáctiletý mladík David Beneš. Za sebou nechal osm zkušenějších pilotů.
 ⋌

Jaké to je porazit zkušenější soupeře a bez zkušeností stát na stupních vítězů nám prozradil David Beneš, akrobatický letec, který na kolínském letišti soutěžil spolu s dalšími osmi piloty v kategorii Sportsman.
„Jedná se o kategorii začátečníků. Tam poznáte kdo má talent na létání. Z devíti účastníků jich letos pět létalo velice pěkně," prozradil zkušený akrobatický letec Miloš Ramert.
Davidovi Benešovi je, jak již bylo řečeno, teprve sedmnáct let. „Létám od čtrnácti let, samostatně od patnácti, tak jak je povoleno,"svěřil se David. „Akrobatickému létání jsem se však začal věnovat až letošní sezónu, létám od června a Mistrovství republiky tady v Kolíně je mým prvním," dodal mladičký pilot jedním dechem.
Davida Beneše do Kolína přijela podpořit maminka. „Létání moc nerozumím, ale samozřejmě z něj mám obrovskou radost. Držela jsem mu palce," prozradila.
Na sobotní soutěž o pohár pak za sedmnáctiletým vítězem přijeli také další členové rodiny a někteří přátelé. Všichni ho velice podporují, o čemž svědčí i slova jeho sestry.
„Je vidět, že má pro létání cit, má to v krvi a ne vydřené. Akrobacii dělá opravdu chvíli a přesto dokázal zvítězit," konstatovala pyšně starší sestra.