Obousměrný provoz přes Masarykův most v Kolíně? V blízké a možná i daleké budoucnosti nemožné. Rada města totiž stále trvá na svém rozhodnutí a i nadále zachová pouze jednosměrný provoz.

„O stavu, který nyní na starém mostě je, bylo po diskuzích rozhodnuto. Zvážila se všechna pro i proti. Výsledkem je jednosměrný provoz. Podle mého názoru s ním panuje většinová spokojenost a nevidím důvod tento stav měnit. Nemám ani signály, že by tomu tak mělo být,“ uvedl místostarosta Kolína a zároveň radní Roman Pekárek.

Opačný názor má přitom mimo jiné vedoucí odboru dopravy kolínské radnice Jiří Jeřábek. „Návrhy na zobousměrněný provoz jsem dával v loňském roce. Rada je pětkrát projednávala. Poslední rozhodnutí městské rady je takové, že most zůstane zachován jako jednosměrný,“ popsal.

Někde se dopravě ulehčí, jinde naopak přitíží

A jaké jsou tedy důvody pro jednosměrný provoz? Obecně to prý vychází z dopravně-inženýrské studie, která byla
v roce 2004 vypracována pro Kolín.

Radnice také oponovala, že zjednosměrnění přineslo zklidnění dopravy v této části města a podstatně větší bezpečnost pro chodce a cyklisty, kteří jsou také součástí silničního provozu.

Na druhé straně je ale nutné vidět, že v jiných částech města doprava naopak zhoustla. Zejména se jedná o Kutnohorskou ulici. V praxi to tedy znamená, že někde se někomu ulehčí, jinde zase přitíží.

Obyvatelé zálabské strany Kolína dokonce uvažovali o petici kvůli jednosměrce. Nechtěli při každé cestě do centra absolvovat okružní jízdu městem namísto pár set metrů přes most. Jenže zatím vše skončilo na bodu mrazu.

Jiřina Holubová, Zdeněk Holeček