Svými slovy to potvrdila starostka města Zuzana Čiháková. „Do konce tohoto roku by město mělo znát zhotovitele sanace," dodala.

Celkově by akce podle Zuzany Čihákové měla stát více než 59 milionů korun. Osmdesát pět procent způsobilých nákladů by mělo být uhrazeno ze státní kasy. Kouřim totiž získala dotaci, kterou vyhlásilo ministerstvo. Zbylé prostředky však město není schopné hradit ze svého.

Pomocnou ruku nabídl kraj, který schválil poskytnutí téměř 9 milionů korun. Kraj s odstraněním ekologické zátěže nepomáhá městu poprvé. Již v roce 2011 poskytl městu peníze na doplňkové financování zpracování aktualizace analýzy rizik.

Podle dosavadních průzkumů je půda a podzemní voda kontaminovaná chlorovanými uhlovodíky, které se do země pravděpodobně dostaly při nebezpečné manipulaci s odmašťovadly a čistícími prostředky při provozu strojírenského závodu. 

Nebezpečné látky se pod zemí šíří směrem k čerpacím vrtům místní chemičky a také směrem k jímacímu vrtu kouřimského vodovodu. Ten byl kvůli zvýšené koncentraci chlorovaných uhlovodíků odstavený z provozu.

Peníze, které město získalo, by měly pomoci odstranit staré kontaminované stavební konstrukce, ohniska kontaminace a pokryjí sanaci zajištěných hornin pomocí sanačního čerpání.

Ačkoli za ekologickou zátěž může někdejší podnik, řešení zůstává na městu, jelikož Strojobal zanikl, nelze mu uložit potřebná nápravná opatření.

Kouřim však není jediným městem na Kolínsku, které se zabývá ekologickou zátěží z minulosti. Obdobné starosti mají také v Zásmukách, kde je potřebná rekultivace skládky ve Vlčím dole. Ten je kontaminovaný syntetickým ethylvanilinem.
Město již jednou prostředky na sanaci Vlčího dolu získalo.

Nakonec však zastupitelé akci přerušili. Ministerstvo financí totiž uvalilo na Zásmuky sankci. Zjistilo se, že bývalé vedení města pochybilo při výběrovém řízení na počátku celé akce, kdy nebyla dodržená pravidla. Už tehdy byl, stejně jako v případě Kouřimi, do celé akce zaangažovaný také Středočeský kraj. Tehdy se měl na sanaci Vlčího dolu podílet 10 miliony korun. Pomocnou ruku kraj nabízí Zásmuckým i nadále a ve snaze zbavit se staré ekologické zátěže město podporuje. Vzhledem k popsaným potížím, které sanaci Vlčího dolu značně zkomplikovali, však není jasné, kdy k rekultivaci dojde. Naposledy se hovořilo o roku 2019.