„Sehrávají se data, připravujeme překlady apod. Zkrátka běží zkušební provoz, aby v dubnu už provoz jel na sto procent,“ uvedla tajemnice městského úřadu Dagmar Soukupová.

Momentálně elektronická deska sdílí prostor s bystou Josefa Sudka v přízemí radnice poblíž zasedací místnosti. Po plném otestování se pak přestěhuje ven ke vchodu do lapidária. Určitou dobu budou fungovat obě desky – elektronická i papírová. Poté už by měla zůstat jen elektronická.

Jak tajemnice připomněla, deska má velmi jednoduché ovládání, poradit by si s ní měli dokonce i nevidomí, kterým bude informace poskytovat v hlasové podobě.

„Možná si s ní nevidomí poradí lépe než my, starší generace, která nevyrostla na počítačích. Dovnitř na úřad jsem se nešla podívat, abych si desku vyzkoušela, to ne, ale nevím nevím, jak budu něco hledat, když tam navíc ani prý nejsou tlačítka,“ popsala seniorka Milena. A to opravdu nejsou, elektronická úřední deska má dotykové ovládání.

Naopak čerstvá sedmdesátnice paní Alena se ovládání elektronické desky nebojí. „Možná bude stačit, když mi to někdo ukáže, a pak už by to nemuselo být složitější, než když jdu platit složenky přes terminál ve spořitelně. Tam mám jediný problém, že na to občas pořádně nevidím, když si to chci zkontrolovat, a on je tam na to jen určitý čas, takže to někdy nestihnu. To u úřední desky, předpokládám, nebude, a taky, když se spletu, neodešlu peníze někomu jinému,“ smála se.

Elektronická úřední deska bude obsahovat také infopanel s informacemi o městě, o městském úřadu, o městské policii, turistický portál atd.

Podobnou novinku chystají nyní také v Českém Brodě. „Elektronická úřední deska bude určitě ještě letos,“ uvedl tajemník městského úřadu Aleš Kašpar. Radnice žádá o evropskou dotaci na celou řadu nových funkcí informačních systémů města a elektronická deska bude jednou z nich. Celkem by do těchto novinek mělo jít kolem 15 milionů korun. "Chceme mimo jiné pořídit jednu venkovní inteligentní úřední desku - kiosek v rámcové ceně 250 tisíc korun a do dalších budov dvě vnitřní inteligentní úřední desky po 100 tisících korunách," upřesnil tajemník. 

V Pečkách se zatím do podobných novinek nepouští. „V této chvíli o elektronické úřední desce coby infopanelu neuvažujeme. Nemám zatím odezvu, že bychom si nevystačili s klasickou papírovou úřední deskou a elektronickou na webových stránkách města,“ podotkl starosta Milan Urban.