Zeptali jsme se několika žen, které již děti mají, ale také těch, které rodičovství a rozhodování o těchto věcech teprve čeká.
Například maminka Martina Brožková prozradila, že její dcerka uměla používat Youtube na mobilu už od tří let. Mladší syn prý mobilní telefon do ruky ještě nedostal. „Terezce bych mobil pořídila až do školy. Až bude chodit sama. Tedy v druhé nebo ve třetí třídě. Pořídím ho proto, abych dceru mohla zkontrolovat," vysvětlila Martina, že telefon dcerka dostane hlavně pro klid maminky.

Marie Turková by prý svému dítku mobil dala až začne chodit do školy. „Ale pouze s omezenými funkcemi," upozornila maminka dvou dětí. „Chtěla bych, abych se mi dovolala jen já nebo tatínek a on nám. Nikomu jinému. A to jen proto, že se v dnešní době o děti celkem bojím," vysvětlila. Jinak se prý syn učí s mobilním telefonem zacházet už nyní ve čtyřech letech. „Například často trénujeme zacházení s aplikací Záchranka. Přijde mi důležité, aby uměl přivolat pomoc, pokud by se něco stalo rodičům," uzavřela Marie Turková.

Markéta Vosecká, která vlastní děti ještě nemá, nechápe rodiče, kteří dají dítěti mobilní telefon ven. „Venku si děti mají hrát s ostatními dětmi a ne s mobily nebo tablety," myslí si. Sama by prý první telefon svému dítěti pořídila asi v osmi letech. „Rozhodně to však nebude mobil za tisíce," podotkla. „Zrovna nedávno jsem potkala pár dětí a všechny měly v ruce mobil. Rodiče asi mají dost na rozhazování. Nechápu to, my jsme mobil vůbec nepotřebovali," řekla Markéta, jejíž generace byla první, která se s mobilními telefony potýkala již od školního věku.

Karolína Nečasová, která prozatím děti také nemá, si myslí, že v dnešní době by dítě mělo mít mobilní telefon v první třídě. „V dnešní době už ho má každý prvňák. Kdyby ho moje dítě nemělo, bude se mu akorát každý posmívat," myslí si Karolína.

„Pro mě je telefon komunikační prostředek, existují tablety, kde děti mohou hrát hry, takže nevidím důvod to s mobilním telefonem uspěchat," myslí si Nikola Vrátná. „Asi bych neváhala počkat například do dvanácti nebo třinácti let dítěte. Dnes však mají rodiče jiný pohled na věc a mobily dětem poskytují dříve," řekla a dodala, že si sama není jistá, jak se jednou rozhodne.

„Můj osmiletý syn prozatím telefon nemá a nemyslím si, že by ho potřeboval," řekla k tématu Lenka Loukotová. Názor syna je prý jiný, protože mobilní telefon má podle jeho slov téměř celá třída. „Moc s tím nesouhlasím a také si myslím, že ve škole o přestávce, ale i venku se dá dělat něco jiného, než hrát hry a koukat na videa na internetu," domnívá se maminka dvou dětí. „Je to způsob zábavy dnešních dětí a je to v podstatě nevyhnutelné. Ale je to na rodičích, do jaké míry to dovolí. Děti si neuvědomují, že vlastnit telefon je také určitá zodpovědnost," uzavřela.