Výrazně pod celorepublikovým průměrem, který je 15,9 procenta, jsou například Zalešany, Grunta, Církvice, Pašinka, Uhlířská Lhota, Žehuň nebo Dománovice, kde je jen 11 dětí ze 118 obyvatel, tedy 9,32 procenta. A i samotný Kolín je těsně pod celorepublikovým průměrem (15,81 procenta). Obecně se dá shrnout, že obce s nižším poměrem dětí jsou spíš směrem k Pardubicku, s vyšším pak směrem ku Praze.

V takříkajíc zelených číslech se pohybují třeba Vrbčany, Plaňany, Břežany I, Cerhenice, Ratenice, vysoko jsou také Tuklaty či Skvrňov, kde je dětí cca 23 procent. Úplně nejmladší obcí Kolínska jsou Doubravčice s 24,56 procenty obyvatel do 14 let.

„Stěhuje se k nám spousta mladých rodin,“ předesílá starosta Jaroslav Prkno. „Jsme blízko k Praze, donedávna u nás byly cenově dostupné pozemky i nemovitosti. Máme školku s kapacitou 80 dětí, to je pro mladé rodiny důležité, obec leží ve středu několika blízkých obcí, kde je základní škola,“ popsal starosta.

Každý rok v Doubravčicích přidělí čísla popisná v průměru na 20 nových domů. Nyní se bude rozšiřovat čistička, obec dělá vlastní vrty a úpravnu vody. Do budoucna ale starosta soudí, že nárůst obyvatel bude stagnovat. V obci jsou ještě parcely, kde se začne stavět, k prodeji už jich je ale jen kolem 50.