Chotouchovský potok umí obyvatele a rekreanty potrápit nejen v době povodní. Jsou totiž místa, kde se potokem ani moc nazvat nedá. Spíše otevřenou stokou.
„Koupili jsme to tu kvůli potůčku přes pozemek. Místo toho mu máme lidskou močůvku," říká smutně a zároveň rozhněvaně Petra Šolcová.
„Je to hrozný. Voda v potoce se dost často ani nepohne, stojí to a je to plný odpadní vody, v přítoku vidíte doslova lidské exkrementy i s toaletním papírem," přidává se sousedka Miroslava Koblicová.
„Před několika lety mě tu něco kouslo, jestli muchnička či co, která se vylíhla v té doslova smradlavé bublající žumpě s hnijícími fekáliemi, co nám před okny. Tři čtvrtě roku jsem byla po nemocnicích a bojovala, abych neochrnula. Když mě propouštěli, primář řekl, že je zázrak, že chodím. I když s obtížemi, dodnes mám následky, křeče, špatnou pohyblivost atd," vypráví Miroslava Koblicová svůj příběh.
„Nejde otevřít okno, jaký je smrad. Máme tu takovou anomálii - rybník je výš než potok. Zhruba před 25 lety byla hráz jinde, když jsme chalupu koupili. Pak ji přemístili a od té doby to zlobí," odhaduje možné důvody.
„Odpadní vody se do potoka dostávají támhle z toho vývodu," ukazuje Petra Šolcová na poměrně širokou rouru na svém pozemku. „Vývod nemáme ve věcném břemenu, není ani v plánech," říká.
„Žádali jsme o pomoc obec, pana starostu to nezajímá, prý si máme přítok zabetonovat. Prostě do téhle vesnice se nic nedá, nic pro nás starosta neudělal. Když vývod zazdím, vytopím lidem v sousedství koupelny," obává se Petra Šolcová, matka dvou synů. „Jeden z chlapců má atopický ekzém až do krve," říká. Takže děti sice běhají po krásně vypadající zahrádce, ale nesmí se přiblížit k potůčku. Když jim tam spadne míč, musí zavolat maminku, ta jim ho v rukavicích vytáhne a vydesinfikuje.
„Dvakrát ročně se oblečeme do vysokých rybářských holínek a gumových rukavic a vybíráme ten humus. A pak koupeme díry a zasypáváme do nich kontaminované bahno," popisuje Petra Šolcová s tím, že používat vodu ze studny samozřejmě nejde. „Nečistoty z hnijícího potoka už znehodnotily spodní vody, a ty prosákly do studny. Nechali jsme dělat rozbory vody, výsledek - absolutně nepoživatelné. Takže si vodu přivážíme," dodává.
„Kdysi tu bývali i raci, dnes je to mrtvý potok," povzdechla si Miroslava Koblicová. „Platívali jsme drobnou daň z pozemku, teď mám několikanásobek jak někde v luxusní čtvrti, ale výdaje do vsi ani korunu. Asi ať tu lidi pochcípají," hněvá se.
„Samozřejmě že lidé nemají vypouštět splašky do potoka. Přidáváme každému 25 tisíc korun na domovní čističku," oponuje starosta Jan Ševčík tvrzení, že pro Chotouchov se v Kořenicích, pod které spadá, nic nedělá. „Vypouštění lze řešit přes odbor životního prostředí. Ti, kteří si stěžují, to tam jistě taky vypouští. To je bohužel problém takřka všech vesnic," dodává s tím, že obyvatele na zákaz vypouštění odpadní vody do vodoteče upozorní.