Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstvo ocenilo historika za péči o válečné hroby

Český Brod – Ministerstvo obrany spolu se Středočeským krajem ocenilo historika Podlipanského muzea Vladimíra Jakuba Mrvíka za péči o válečné hroby.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Historik Vladimír Mrvík provádí zájemce po českobrodských památkáchFoto: Deník / Martinková Jana

Ocenění získalo šest Středočechů a dvě města. Předávali je náměstek hejtmanky Gabriel Kovács, předsedkyně výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Marcela Melková a zástupce odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Imrich Vetrák.

Ten připomněl, že do péče o válečné hroby by se měli víc zapojit mladí lidé. „Jména na náhrobcích, pomnících a pamětních deskách nejsou jen písmena vyrytá do žuly nebo mramoru, jsou to i osudy bývalých obyvatel v daných místech, jsou to jména předků. A to si mladí lidé neuvědomují,“ poznamenal Imrich Vetrák.

V případě Vladimíra J. Mrvíka se historie a mladí lidé snoubí. Kromě toho, že pracuje v muzeu, učí také Vladimír Mrvík na gymnáziu, dělá akce pro studenty i pro širokou veřejnost. „Nemám pocit, že bych dělal něco nad rámec své práce,“ řekl Vladimír Mrvík. Na ministerstvu i v Českém Brodě jsou ale evidentně opačného názoru. Vladimír Mrvík podle svých slov ocenění nečekal. „Ale samozřejmě mě potěšilo,“ dodal.

Agendu válečných hrobů dělá pro město už sedm let. Nejsou to jen hroby jako takové, ale i pomníčky padlých v 1. a 2. světové i starších válkách. Dohromady je to kolem 50 hrobů a pomníčků.

V Českém Brodě je osm válečných hrobů a pomníčků, ve velké většině i malých obcí v okolí také alespoň malý pomníček najdeme.
A někde i poněkud větší. Nejstarším v tomto regionu je Lipanská mohyla, která se malým pomníčkem rozhodně nazvat nedá. Patří mezi válečné hrby, i když u ní ani v ní není nikdo pohřbený.

V nedalekém Přehvozdí mají zase křížek, pod kterým by měli být pochováni francouzští vojáci z napoleonských válek, kteří zemřeli cestou, když se vraceli z Ruska. „Kolik jich zde leží, to dnes již nevíme,“ dodal Vladimír Mrvík.

Ten v současné době chystá výstavu, prostřednictvím které se Podlipanské muzeum, tedy součást Regionálního muzea v Kolíně, zapojí do oslav výročí povýšení Českého Brodu na královské město. Výstava se bude jmenovat Zlatý věk Českého Brodu a bude zahrnovat velkou spoustu exponátů, jak archeologických, tak i například velmi pěkné kusy nábytku. Měla by k ní vyjít i menší brožurka.

Vernisáž se uskuteční v sobotu 13. května ve 13 hodin. A když to vyjde, mělo by mít muzeum při této slavnostní příležitosti zapůjčený z archivu dokonce i originál historické listiny, kterou král Zikmund daroval Českému Brodu jeho městský znak.

Český Brod by se měl nyní dočkat i vlajky, jež dosud městu chybí. Navrhl ji právě historik Vladimír J. Mrvík, zastupitelstvo města návrh již schválilo a v květnu jej projedná poslanecká sněmovna. V září, kdy město slaví posvícení, by měl do Českého Brodu zavítat kardinál Dominik Duka a novou vlajku slavnostně požehnat.

Autor: Jana Martinková

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Postup prací na modernizaci autobusového terminálu v Kolíně, říjen 2017
15

Autobusové nádraží bude nakonec stát městskou kasu méně

Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

Kostelec n. Č. l. - Kontejnerové třídy v Kostelci nad Černými lesy jsou těsně před dokončením. „Počítám s tím, že do konce týdne dojde k převzetí stavby,“ řekl starosta města Jiří Kahoun s tím, že termín převzetí bude platit jen v případě, že se neobjeví žádné komplikace, které by převzetí stavby posunuly.

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení