„Chtěla bych Romaně Jarošové touto formou poděkovat za několikaletou práci pro Mikroregion Černokostelecko," řekla Michaela Růžičková s tím, že poděkování i rozloučení plánovali osobně. „Bohužel kvůli vleklým zdravotním problémům paní Jarošové se setkání ještě nepodařilo uskutečnit," řekla.

Podle nové předsedkyně nebyly v minulých letech možnosti získat finanční injekci v podobě dotací pro jakýkoli dobrovolný svazek. Vyzdvihuje tak, že Romana Jarošová se i přesto snažila svazek udržet funkční a roli předsedkyně vykonávala bez nároku na honorář.

Letos se však situace změnila a možnosti získání dotací pro dobrovolné svazky se znovu otevřely. Avšak podmínkou žádání o jakékoli dotace je schválit nové stanovy spolku, které vyžaduje zákon.
Nové stanovy se snaží valná hromada projednat a schválit již od léta 2015. „Na lednové valné hromadě se upravily nové Stanovy do konečné verze, ale bohužel máme již více jak čtvrt roku v roce 2016 za sebou, a Mikroregion nemá ještě stále schválený rozpočet na rok 2016 a ani schválené zmiňované nové stanovy," popsala situaci ve svazku Michaela Růžičková.

„V současné době máme v jakékoliv aktivní činnosti tak trochu svázané ruce, neboť dodnes nemají minimálně dvě členské obce stále ještě schválené stanovy ve svých zastupitelstvech," dodala ještě Růžičková
V současné době podle Michaely Růžičkové do sdružení patří jedenáct obcí a nově je svazek přihlášený do projektu Centra společenských služeb. „Věříme, že se nám podaří společnými silami všech členských obcí znovu probudit k životu náš Mikroregion Černokostelecko, který vznikl již v roce 1999, kdy byly zakladatelskými obcemi Konojedy, Jevany a město Kostelec nad Černými lesy," řekla Michaela Růžičková, předsedkyně svazku obcí.

Podle jejích slov jsou klíčovými tématy pokračování projektu Centra společných služeb na podporu meziobecní spolupráce mimo jiné financování a podpora spolupráce obcí a měst, přenos zkušeností ze zahraničí, právní a legislativní souvislosti meziobecní spolupráce nebo také řízení kvality veřejné správy.

Michaela Růžičková také prozradila, že dobrovolný svazek obcí uvítal možnost o dotaci na manažera. „Takový manažer by se převážně věnoval dotacím, přípravě žádostí a získával by aktivně informace od členských obcí – co je tíží a jaké mají potřeby," vyjmenovala, co by bylo náplní práce manažera spolku.

Michaela Růžičková, jakožto předsedkyně svazku takovéto činnosti na plný úvazek vykonávat nemůže, jelikož je zároveň současně starostkou Konojed.

Navíc je od počátku své funkce vytížená nejrůznějšími školeními, samotnou administrativou, zařizováním funkčnosti svazku a pochopitelně také jednáním mezi obcemi.

V neposlední řadě zajišťuje účetnictví, statistiky a zázemí pro svazek. V květnu navíc Mikroregion Černokostelecko čeká kontrola hospodaření za minulý rok, ta si také žádá přípravu.

Práce je tedy více než dost. Co je však podle předsedkyně nejdůležitější? „Je zapotřebí prvotně investovat do aktivních lidí, kteří zmapují region, jeho potřeby a budou aktivně spolupracovat nejen s členskými obcemi, ale i s podnikateli či různými organizacemi a dalšími subjekty v členských obcích," myslí si.
„Věřím, že výsledky budeme mít," řekla na závěr Michaela Růžičková.