Stěžují si na to nejen obyvatelé sídliště, kde je s tvrdou vodou asi největší problém. „Pračku jsem musela měnit po čtyřech letech, uvnitř byla úplně zabetonovaná,“ postěžovala si třeba Adéla Krutská.

Podobný problém má i Veronika Vášová, podle jejíchž slov je tvrdost vody vidět na kohoutcích. „Kolikrát nevím, čím to mám vydrhnout, vypadá to příšerně. O vaně ani nemluvě. Varnou konvici musím čistit někdy i dvakrát týdně,“ popsala.

Vliv tvrdé vody vidí i samotní pracovníci společnosti Vodos Kolín na svých zařízeních. „Rozhodně budeme tvrdost vody v Kolíně řešit,“ předeslal generální ředitel společnosti Roman Pešek.

Úplně první variantou řešení byl nápad, zda by nepomohlo míchání vody z různých zdrojů. Zvažovalo se propojení jednotlivých vodovodních soustav do pěti vodáren, nadějí bylo míchání tvrdé vody z nové vodárny s „lepší“ vodou z vodárny Vinice.

Jenže ani to, jak to tak vypadá, nebude řešením. „Nemáme dva zdroje, z nichž jeden by byl vhodný, měkký na míchání,“ řekl Roman Pešek. Podle jeho slov nyní Vodos jedná s Vodohospodářským sdružením Kolín o změně technologie na nové úpravně vod. „Budeme se to snažit zařadit do investičního plánu na příští rok, nyní se hledá nejvhodnější technologické řešení,“ upřesnil generální ředitel. V kostce řečeno se bude jednat o přidání zařízení na úpravu vody, což může být od filtrací až po aktivní prvky. Jisté je, že se bude jednat o milionové investice, které se nakonec budou muset promítnout i do ceny vody.

Investice na úpravu vody přímo na místě by ovšem měla být podstatně nižší než propojování vodovodů. „Dobré by to bylo v tom, že by se nemuselo po Kolíně nic kopat, a navíc by to mělo být podle prvotních odhadů za třetinovou cenu v porovnání s propoji,“ podotkl místostarosta Michael Kašpar.

Výdaje na propojení vodovodních soustav se podle něj odhadovaly na 30 milionů. Úprava vody přímo na místě by byla i rychleji proveditelná. „Letos by měl být hotový projekt, příští rok by se to tedy teoreticky mohlo uskutečnit,“ řekl místostarosta města Kolín, které má ve vodohospodářském sdružení 51 procent. Dalšími členy jsou Plaňany, Červené Pečky, Velim, Břežany I, Ovčáry, Tři Dvory, Ratboř, Kořenice, Křečhoř, Pašinka, Konárovice, Veletov a Nebovidy.