„Pořizovací cena není malá, dvacet milionů korun, ještě vyšší pak budou investice do rekonstrukce, zhruba padesát milionů korun, ale Úvaly získají objekt se společenským sálem, který bude důstojným místem pro městskou knihovnu, dům dětí a mládeže, kulturní dům nebo společenské centrum,“ uvedl starosta Petr Borecký.

Rozhodnutí předcházelo zvážení všech pro i proti. „Koupě objektu bude pro městský rozpočet zátěží, nejspíše bude třeba odložit některé investice plánované na příští rok, ale podle nás to je z dlouhodobého hlediska strategicky dobrý krok, který bude navazovat i na rekonstrukci prostoru Jiráskovy ulice v rámci výstavby nového dopravního terminálu,“ dodal starosta.

Lidé v rouškách na vlakovém nádraží v Kolíně.
Chybí peníze? Správa železnic opět zrušila soutěž na úpravu kolínského nádraží

Hotel Budka s věží, která je vedle kostelní věže druhou dominantou města, vybudoval v roce 1914 stavitel Jan Křovák. Tehdy se proto stavbě říkalo po něm, Křovák. S dalšími majiteli se měnil i název: Smetana a později Budka. Za socialismu, kdy byly majitelem podniku Restaurace a jídelny (RAJ), dostal jméno Sport.

Po revoluci byl v restituci vrácen potomkům původních majitelů ve stavu, který měl hodně daleko do jeho někdejší slávy. Alespoň se však opět vžil původní název Budka.