„Roušky vyrábíme sami, máme 12 dobrovolnic,“ uvedl starosta Michael Kašpar. Až dorazí roušky od státu, město už se chystá na jejich distribuci, podle starostových slov ideálně třeba přes Českou poštu. „Distribuci například před radnicí si nedokážu představit, to bychom lidi nahnali do shluku,“ uvedl starosta.

Linka pomoci 721 952 438, kterou radnice zřídila, už vyřídila více než pět desítek telefonátů. Vesměs šlo o zprostředkování nákupů potravin, vyzvednutí a donášky léků nebo se stalo, že senior zkrátka potřeboval pomoci s dobitím kreditu.

Na městský úřad se schází také pomoc od firem a podnikatelů, bylo to třeba darování dezinfekce na ruce i povrch nebo nákrčníků jako náhradní řešení ochranného prostředku přes dýchací cesty. Město podle slov starosty chystá výhledově například úlevy pro podnikatele v městských prostorách, ale není to zatím úplně na pořadu dne, řeší se aktuální záležitosti.

V této chvíli je už jasné, že se neuskuteční hodně navštěvovaná výstava o životním prostředí, nebude ani tradiční Den záchranářů. „Záchranáře bychom rádi nechali odpočinout,“ řekl starosta. V případě nepříznivého vývoje situace je město připraveno zrušit i Kmochův Kolín.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník