Důvodem pro tuto inventarizaci je zjištění jejich stavu odbornou firmou. Vedení kolínské radnice tak chce mít přehled, které stromy bude nutné pokácet a které naopak stačí ošetřit.

Právě kácení stromů je citlivé téma od doby, kdy Kolín nechal vykácet alej v Okružní ulici, město tehdy jako důvod uvedlo, že stromy nebyly v dobrém zdravotním stavu.

S inventarizací stromů pomáhá portál Stromy pod kontrolou, jejich zdravotní stav posuzuje odborná firma. „Je třeba říci, že inventarizace je firmou velmi dobře odborně zpracovaná, garantem je soudní znalec na stav dřevin. Myslím si, že to je garance toho, že bude provedena dobře," řekl Michael Kašpar, kolínský místostarosta.

Řada občanů však argumentovala tím, že byly pokáceny i stromy, které v minulosti byly na tomto webovém portálu označeny jako stromy k ošetření. Podle místostarosty důvodů ke kácení může být několik. „Může se jednat o komplexní projekt revitalizace zeleně. Například v ulici Sladkovského, kde se vykácelo 80 procent stromů, protože hrozilo, že na někoho spadnou," uvedl jako příklad. A zbytek stromů se pokácel také, třebaže nemusel být. „Šlo o to, aby oblast měla jednolitý architektonicko-krajinářský ráz," vysvětlil.

Dále se podle místostarosty může stát to, že informace na webu nejsou aktuální, jelikož úředníci prý nemohou stíhat aktualizovat informace o 10 tisících stromech. „A třetí důvod je ten, že se může jednat o probírky, které se v minulosti dělaly v menším, ale jsou ze zákona povinné. Počet kácení se každým rokem bude zmenšovat, ve stejném počtu se stromy dosazují zpátky, ale třeba na vhodnější místa," vysvětlil. Stromy podle něj není někdy možné sázet na stejné místo, například kvůli ochranným pásmům sítí.