Změna nastává po dvaceti letech, kdy o pohřebiště pečovala pohřebnická firma Jeřábek. „Pro město to bude zpočátku komplikovaná situace, když nedisponuje zařízením a know-how, které měla firma Jeřábek k dispozici," okomentoval rozhodnutí zastupitel a senátor Pavel Lebeda.

O spravování pohřebišť vlastními silami města rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání. „Smlouva s firmou Jeřábek už neodpovídá současným právním normám. Proto jsme se rozhodli, že si správu hřbitovů vezme město pod sebe," řekl kolínský starosta Vít Rakušan.

Celkem se jedná o tři pohřebiště: centrální kolínský hřbitov, zibohlavský a sendražický. V nové organizaci vznikne i sedm nových pracovních míst, a to jak referentských pozic, tak i samotných pracovníků, kteří budou hřbitovy udržovat. To je nutné z toho důvodu, že Kolín nemá vlastní technické služby, jako je obvyklé v jiných městech.

Zastupitelé neváhali označit pohřebiště jako chátrající. „Když se na to podíváte s odstupem dvaceti let, musíte konstatovat minimálně o kolínském hřbitovu a obřadní síni, že objekty pozvolna chátrají," řekl zastupitel Jan Rakušan, který podle svých slov pamatuje hlasování o přiklepnutí správy firmě Jeřábek v roce 1993.

Josef Jeřábek to však vidí jinak. „Když jsme pohřebiště přebírali, bylo vše zarostlé břečťanem, teď se podívejte, jak to vypadá," vysvětlil. Dále si však nepřál situaci komentovat. „Je to majetek města a tak je jejich věcí, co s tím udělají," dodal.

Právě správa městem bude podle něj skýtat výhody. „Když to přejde pod město, zastupitelstvo bude moci odhlasovat investice a mít nad nimi kontrolu. Je to jako s chodníky," okomentoval pragmaticky zastupitel. Podle něj je hřbitov i vizitka pro město.

Podle starosty Rakušana bude město rychleji reagovat na případné investice. „Umím si představit, že náš zásah do toho, co právě budeme chtít na pohřebištích učinit, může být rychlejší, než kdyby správu zajišťovala firma," řekl Rakušan. Radniční tajemnice Dagmar Soukupová již dříve naznačila, že se může jednat o vynucené investice, jako například o zabezpečení hřbitova, včetně kamer, které by dohlédly na případné vandaly.

Prvotní investice podle vedení města budou dosahovat dvou milionů korun. „Převezmeme vše funkční vybavení, odhadem je investice na rozjezd dva miliony korun. Pak je otázka dalších investic jako údržba a opravy samotného hřbitova," řekl místostarosta Tomáš Růžička. To potvrdil i starosta. „Budeme muset vybavit celou organizační složky novými věcmi tak, aby byly funkční a na hřbitovech mohly plnit veškeré úkoly," řekl Vít Rakušan na zastupitelstvu.

Do roku 2015 by se podle slov místostarosty ale neměly náklady promítnou do pronájmu hrobových míst, další rok a tři měsíce by ceny měly zůstat stejné.

Někteří zastupitelé však změny pochopili tak, že se město samotné ujme obchodní části pohřebnictví. „Podnikání pana Jeřábka jako kamenictví, květinářství a podobně je jeho soukromé, do kterého město pochopitelně žádným způsobem zasahovat nebude," odpověděl starosta Vít Rakušan.

Podle něj však provozem obřadní síně dosáhne Kolín toho, že v pohřebnictví bude v Kolíně větší konkurenční prostředí. „Firma Jeřábek je sice dominantní, ale ne však jediná, která je schopna připravit důstojné obřady. Tím otevíráme dveře i jiným pohřebním službám v regionu, které budou moci do naší síně vstoupit," vysvětlil starosta.

Vlastní organizace kolínské radnice začne fungovat až 1. ledna 2014, protože do konce prosince ještě trvá smlouva s firmou Jeřábek. Pro zřízení vlastní organizace hlasovalo 24 zastupitelů, 1 se hlasování zdržel.