Potvrzují to například v Kolíně. „Například na rekonstrukci kanalizace v ulici Na Magistrále, což byla, myslím, zajímavá zakázka za 11 milionů, se nám nepřihlásila žádná firma. A to oslovujeme nadstandardně,“ říká místostarosta Michael Kašpar.

Podobně na tom bylo město v případě rekonstrukce Zlaté ulice. Její oprava už měla začít vloni, dosud se ale ještě ani nekoplo. Radnice musela soutěž vyhlásit třikrát. Až nyní se podařilo stavební firmu najít. „Práce je hodně, hospodářská situace dobrá a zkrátka firmy nám na rovinu říkají, že nestíhají, že nemají tolik zaměstnanců,“ popsal místostarosta. „Naštěstí jsme vysoutěžili firmy na největší akce, které úspěšně jedou, jako je modernizace autobusového nádraží či rekonstrukce ulic Pražská, Masarykova,“ dodal Michael Kašpar. Podle jeho slov výsledné ceny už nejdou o tolik níž oproti projektovým, jako tomu bylo před dvěma, třemi lety.

Na nedostatek stavebních firem si stěžují také v Pečkách. „Už je to několikátá zakázka, kdy nám ani ve dvou kolech nepřišla žádná nabídka,“ říká starosta Milan Urban. „V poslední době se nám to stalo například u soutěže na výstavbu výtahu a truhlářské práce v základní škole. Právě ve školách je to největší problém, protože práce je třeba udělat přes prázdniny,“ dodal s tím, že město má kolikrát schválené dotace, a pokud nevysoutěží firmu, hrozí vracení dotace.

Někdy se jedná i o velmi pěkné, téměř prestižní zakázky, o které by se před pár lety možná firmy praly. Jako třeba rekonstrukce úvalského koupaliště, jež bývalo perlou celého regionu. Nyní se městu přihlásila jen jedna společnost a nabídková cena je prakticky jednou tak vysoká, než s jakou se počítalo.

Ve Stříbrné Skalici naposledy soutěžili výstavbu vodovodu za čtyři miliony korun, kde se jim přihlásily ještě dvě firmy. „Teď ale na hasičskou zbrojnici a opravu hřbitovní zdi jsme oslovovali šest firem a přihlásil se jediný zájemce. Měli jsme obavy. Ještě nám to vyšlo, ale bylo to takříkajíc o fous,“ řekl starosta Jiří Procházka. „Vždycky oslovuje okruh firem, které s námi v posledních letech spolupracovaly, vždycky v pořádku platíme faktury, i to je důležité,“ připomíná starosta. „Zatím jsme žádnou akci nemuseli rušit, ale vyšlo to jen tak tak. Je vidět, že firmy si zakázky vybírají. Ještě že se nám podařilo firmu vybrat, na hřbitovní zeď máme dotaci a musí se udělat do července, jinak bychom museli dotaci vrátit,“ popsal starosta.

Stavební firmy v regionu vesměs potvrzují, že mají plno. Například Výstavba sítí Kolín má úplně plno do podzimu, vždy nabírá zakázky na půl roku dopředu, přihlašuje se do výběrových řízení až na termíny, kdy není kapacitně vytížená.

Některé menší obce si na problémy s nedostatkem firem nestěžují. Třeba v Ovčárech. „Máme hodně podlimitní zakázky, obejdu si firmy, nemáme problémy, že bychom žádnou nesehnali,“ řekl starosta Bohuslav Machůrka.

Ani v Klučově si nestýskají. „Někdy se nám hlásí až moc zájemců,“ usmíval se starosta Jiří Maršálek.

V Břežanech II teď dlouho žádnou soutěž nevyhlašovali, naposledy na mateřskou školu, a to bylo ještě dost zájemců. „Teď budeme hledat firmu na multifunkční hřiště, oslovíme jich pět, tak uvidíme. Na drobnější zakázky se vždycky někdo našel,“ popsal starosta Tomáš Brázda.