Ukazatele rychlosti se neosvědčily. Řada řidičů je absolutně ignorovala. Proto přišlo účinnější opatření. Radarové měření rychlosti, které je poslední dobou velmi intenzivní.

Některým řidičům se to však zdá protizákonné. „Pokud obsluhuje radar policista nebo strážník, vůbec nic proti tomu nemám. Já mám ale vyfocené auto, které mě měřilo, a žádného strážníka jsem v něm neviděl,“ vysvětloval řidič z Kolína Michal. Auto s pardubickou registrační značkou podle něj navíc stálo ještě před značkou, která upozorňuje na měřený úsek.

„Pokud by v autě seděl místní strážník, tak mě zaráží, proč by si brali auto z jiného kraje kvůli tomu, aby si měřili ve Velkém Oseku rychlost,“ pokračoval Michal a dodal: „Soukromá agentura nesmí podle mého názoru manipulovat s daty. Pokud někoho natočí a poskytují tyto informace bez mého souhlasu dál, byť je to strážník nebo policista, přijde mi to nezákonné.“

Podle starosty Jiřího Otty je ale všechno legální. „Máme smlouvu s firmou o zapůjčení radaru ale jinak to realizují naši strážníci,“ uvedl starosta s tím, že si většinou stěžují ti, co jezdí přes obec devadesát a neuznávají svůj přestupek. Taky je to něco stojí. V úseku, který je měřen je navíc několik informativních cedulí, které na to upozorňují.

„Tak to už mi hlava nebere, když tady mají tolik upozornění a oni stejně jedou třeba osmdesát. Dospěl jsem k tomu názoru, že snad vůbec ani neví, kolik se v obci má jezdit, jinak si to neumím vysvětlit,“ ukončil Jiří Otta.

Podle Viktora Prokeše, ředitele Městské policie v Kolíně, je v tomto případě opravdu stanovisko nejasné. „Jedná se o výklad zákona. Ten opravdu neříká, jestli to městská policie může měřit sama nebo prostřednictvím nějaké firmy. Podle stanoviska ministerstva dopravy opravdu nic neporušují. Vím, že v určitých obcích si zákon vyložili takto a tímto způsobem to dělají. Takže Velký Osek rozhodně není jediný,“ řekl Viktor Prokeš.

Podle něj není ani stojící auto ještě před upozorňující cedulí žádný problém. „Je to v pořádku, protože oni to měří zezadu a opravdu zaměří až v úseku, který mají označený cedulí,“ upřesnil Viktor Prokeš.

Zákon o provozu na pozemních komunikací říká, že policie a obecní policie je oprávněna měřit rychlost vozidel.

V případě strážníků jde podle mluvčí kolínské policie Petry Čimové pouze o určité úseky. „Dopravní policie vytvořila seznam úseků, kde mají povoleno měřit,“ upřesnila.

Zda však k tomu může využít služeb soukromé firmy, zůstává podle zasvěcených stále nejasné.