Dosud platila obecně závazná vyhláška. „To znamenalo, že majitelé penzionů, hotelů a hlavně i ubytoven odváděli městu částku šest korun za ubytovací kapacitu,“ řekl starosta. Podle vyhlášky to je šest korun za každé využité lůžko a den.

Nyní ale přichází změna. „Stát zákon novelizoval, mluvil jsem o tom s poslanci v Praze, dávali jsme připomínky, ty ale nebyly reflektovány. Nový zákon o místních poplatcích dopadá jen na krátkodobé ubytování,“ vysvětlil Michael Kašpar.

To se týká penzionů, hotelů, nebo ubytování typu Airbnb. „Vůbec nechápu, proč z toho vyškrtli dlouhodobé pobyty,“ řekl starosta. Předmětem poplatku bude podle jeho slov pobyt trvající nejvýše 60 dnů po sobě. „To nám vymaže poplatky ubytoven, znamená to přes jeden milion korun za ubytovny,“ podotkl.

Novým zněním obecně závazné vyhlášky se budou kolínští zastupitelé zabývat na svém dalším zasedání. To se odehraje v pondělí 9. prosince od 15 hodin v přednáškovém sále v přízemí Podnikatelského inkubátoru Kolínský zámek, na současné verzi programu se jedná o patnáctý bod zasedání zastupitelstva.