Podle zákona by na automobilu měly být zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemních komunikacích nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně pokud se tyto povětrnostní podmínky dají předpokládat. Povinné jsou navíc v horských oblastech, kde na tuto skutečnost upozorňuje dopravní značka.

To potvrdila svými slovy také tisková mluvčí kolínských policistů Martina Fejfarová. „Hloubka dezénu by měla být minimálně čtyři milimetry," dodala Martina Fejfarová. Pneumatiky bychom si proto před přezutím měli zkontrolovat.

Tím, že je tato hloubka minimální, se řidičům nedoporučuje vyjíždět s takto hlubokým dezénem, jelikož během zimní sezóny se kola sjedou a hloubka dezénu by po několika měsících již nemusela vyhovovat. Řidič by tak mohl být pokutovaný, i přesto, že zimní pneumatiky na automobilu má.

Zimní pneumatiky tedy nejsou ze zákona úplně povinné. „Pokud je hezké počasí, lidé mít zimní pneumatiky nemusí, ale riskují, pokud cestou narazí na špatné povětrnostní podmínky," řekla Martina Fejfarová. Podle jejích slov může být pak řidič pokutován. Silnice sice může být na začátku jízdy bez námrazy, ledu a sněhu, cestou se však tyto podmínky mohou změnit. Pak již řidič, který má na autě letní pneumatiky, porušuje zákon a policisté ho tak mohou potrestat pokutou.

Podle Martiny Fejfarové však nejde jen o pokuty. Na letních pneumatikách snadněji dojde k dopravní nehodě. „Nastal by také problém s plněním pojistky," připomněla Martina Fejfarová, že pokud by došlo k dopravní nehodě a automobil by měl letní pneumatiky, pojistka nemusí být proplacená, jelikož řidič by nesplnil své povinnosti.