To in memoriam získala Hana Greenfieldová, která coby šestnáctiletá židovská dívka byla z Kolína transportována do koncentračního tábora. Holocaust přežila a po válce a pádu komunistického režimu se do Kolína vracela a podporovala aktivity okolo kolínské synagogy.

I na její počest se loni uskutečnilo hromadné plavání v Labi u Kmochova ostrova. Slavnost zahájil hudební soubor Quando, který zahrál čtyři sefardské písně.

„Budeme promlouvat hudbou samotnou, jen bychom rádi vzdali hold ženě, kterou byla Hana Greenfieldová, ženě, která se nenechala zlomit nepředstavitelnou krutostí doby, ve které se ocitla, ženě, která prožité hrůzy dokázala proměnit ve zkušenosti pro nás všechny a posílila tak naději, že už se šílenství holocaustu nikdy nebude opakovat,“ uvedla vystoupení zpěvačka Eliška Tesařová. Poté všechny přivítal starosta města Vít Rakušan, který také vzpomněl na kolínskou židovskou komunitu i samotnou Hanu.

„Věnovala svůj život tomu, aby se ono zlo neopakovalo, psala knihy a vzdělávala mládež, aby bylo z čeho čerpat, až tu nebudou pamětníci, protože ve chvíli, kdy nemáme přímou konfrontaci s pamětníky, je snadné falšovat dějiny. Na základě jejího odkazu, si to nikdo nedovolí,“ řekl mimo jiné a rozesmál přítomné slibem, že letos do Labe vstoupí a společně s ostatní poplave na počest Hany Greenfieldové.

Další slova, tentokrát především chvály na Kolína a jeho synagogu, pronesl velvyslanec státu Izrael Daniel Meron, promluvil i ředitel památníku Terezín Jan Roubínek, předseda Židovské liberální unie v České republice František Fendrych, chazanka Jaroslava Hannah Maxová poté zazpívala židovské modlitby za zemřelé.

Symbolický klíč od bran města a certifikát k ceně převzal manžel Hany Greenfieldové Mary s dcerou, synem, vnučkou a pravnučkou, dojatý syn starostovi města předal knihu obsahující vytištěných šest milionů slov žid, symbolicky vyčíslující oběti fašistického řádění. Celý slavností akt ukončil přípitek.