K nedávnému zápisu do školek přišlo 357 dětí. „Jsou zapsáni všichni tříletí, ti všichni mají místo, podařilo se zapsat i některé mladší děti, těch je přes 70,“ popsal místostarosta Michael Kašpar. Podle jeho slov už se nezapisovaly děti narozené v roce 2016. Stala se i kuriozita, že k zápisu do mateřské školy přišla maminka s dítětem, kterému bylo 1,5 roku. „To se léta nestalo,“ podotkl místostarosta.

Pro takto malé děti jsou určené městské jesle, tam je ovšem poptávka často jednou tak vysoká, než je kapacita. „Je tam dlouhý pořadník, stále máme desítky neuspokojených žádostí,“ říká dlouhodobě starosta Vít Rakušan. Jeho slova potvrzuje například maminka Kateřina. „Měli jsme zájem o jesle, ale bylo to prakticky bez šance. Naštěstí se nám přistěhovala babička, takže jsem mohla jít do práce, kam jsem se potřebovala po mateřské brzy vrátit nejen kvůli situaci v zaměstnání, ale taky kvůli penězům,“ popsala.

Městské jesle pečují o děti od půl roku věku do tří let. V případě volné kapacity mohou poskytnout krátkodobé pobyty dětí, například hlídání dětí maminek na mateřské dovolené, případně pomoc při řešení nenadálých rodinných situací. Kapacita zhruba 30 míst je ovšem prakticky stále naplněná.

Problém s poptávkou po umístění dětí do jeslí by měl vyřešit projekt rozšíření kapacity mateřských školek, který Kolín chystá už od roku 2016 a nyní se blíží k závěru. Od září otevře nový pavilon Mateřské školky v Chelčického ulici, kapacita tak vzroste o 14 dětí. Po otevření pavilonu se tam přestěhuje MŠ Štítného, která je naproti a dnes sdílí objekt právě s městskými jeslemi. „Prostor, který poté zbyde ve Štítného, je připravený na rozšíření jeslí, na což nyní bude vznikat projekt,“ uvedl místostarosta Kašpar.

Místostarosta Tomáš Růžička připomněl, že projekt nebude úplně jednoduchý, protože se jedná o budoucí novou kolaudaci celé budovy pro jesle či dětskou skupinu. „To znamená, že se musí postupovat podle stávající platné legislativy zejména co se týká protipožárních opatření. V době, kdy byl dům kolaudován pro jesle v přízemí a v prvním patře mateřskou školku, byly ještě jiné technické podmínky,“ vysvětlil místostarosta Růžička.

Školka sídlí v budově postavené v roce 1962. Je obklopená velkou zahradou, která navazuje na park. V současné době je škola šestitřídní.

Na posledním zasedání městského zastupitelstvu se v souvislosti s výstavbou nového pavilonu v Chelčického ulici řešilo rozpočtové opatření. Přibyly tam některé výdaje navíc, bude v nich například i vnitřní vybavení. Na zaplacení výstavby nového pavilonu školky má nyní město v rozpočtu vyčleněno 15 milionů korun, z toho 13,5 milionu by měla tvořit dotace.

Podle starosty Rakušana nemá radnice obavy, že pokud by šla v budoucnu demografická křivka opět dolů, že by některé objekty školek zůstaly nevyužité. „Máme demografické údaje, také poptávka z okolí Kolína je obrovská. Rozhodně nemáme strach, že by se zase zavíraly školky nebo jejich oddělení, jako se to dělo v 90. letech," shrnul situaci Vít Rakušan.