Družstva se někdy spojují z několika okolních obcí, aby daly dohromady dostatek dětí. Ale čím to je? Trenéři se shodují: konkurence sportů existuje a ještě soupeří s elektronickou zábavou. A zda existuje řešení, je přinejmenším diskutabilní.

Problém skutečně existuje, potvrzuje Pavel Suk ze středočeské krajské organizace České unie sportu. „Vím, že družstva postupně ubývají. Dávám tomu rok, dva, kdy to na vesnicích začne skomírat – to se děje už teď, ale ve větším měřítku,“ řekl k situaci dětskému sportu.

Zájem rodičů i dětí se přesunuje k jiným sportům, které se jim zdají atraktivnější, v poslední době to jsou třeba různé druhy bojových sportů. Vedle nich je ale velkým konkurentem fotbalu také florbal.

O odlivu dětí nepochybuje Pavel Pospíšil, který je předsedou oddílu FK Červené Pečky. Otázkou prý zůstává, čím je současná situace způsobena. Má na to specifický názor, když situaci srovnává s minulými roky, vysvětluje. „Na vesnici to bývalo tak, že tam fungoval fotbal, někde sokol, ale víc sportovních možností nebylo,“ říká. A doprava do měst? Auto neměl každý. „Většina dětí tak sportovala tam, kde vyrůstala. Dnes to ale pravda není, děti mají více možností, spousta rodičů je navíc ochotná je za sportem kamkoliv vozit,“ řekl.

Dá se i zpozorovat, že malé děti začínají v kategorii přípravky s fotbalem v místě bydliště. „Jak jsou ale trochu větší, tak k odlivu dochází, vybírají si jiný druh sportu,“ podotkl. A také se stává, že si mladí vybírají jinou zábavu – a tou mohou být třeba počítačové hry. Sportovní oddíly situaci řeší, jak můžou – v Červených Pečkách museli dorost spojit s týmem ze sousední obce.

Situaci vidí takřka úplně stejně David Semerák, předseda TJ Slavoj Ratboř. Dětí je nedostatek, podle něj za tím vězí nabídka více kroužků a sportů. „Co si budeme povídat, také počítače a elektronická zábava jim zabírá hodně času. Pak to je i o ochotě rodičů, děti musejí dopravovat někam třeba dvakrát týdně, o víkendu zápas… Ne všichni mají ty možnosti,“ podotýká. A nezapomíná ani na další důvod: lidé se obecně stěhují z vesnic do měst.

Právě Červené Pečky a Ratboř musely spojit své síly v dorostu. „Žáky jsme potom spojili s týmem z Bečvár, aby to mohlo fungovat, týmy se daly zachovat a mohli jsme hrát soutěž,“ vysvětlil.

Postavit na vesnici fotbal na místních lidech podle jeho názorů není prakticky možné, a to ani v případě dospělých, ani v případě dětí. „Tři čtvrtiny dojíždění z okolních vesnic, i z Kolína. Jsou to třeba kluci, co nedostanou šanci v Kolíně, tak hledají něco v okolí – a nám trochu pomáhá ta geografická poloha,“ řekl ratbořský fotbalový předseda.

Problémem může být ale také sehnat trenéry, podotkl Pavel Suk z České unie sportu. „Pozice trenéra je velmi složitá, má velkou odpovědnost za dítě, kluby nemají příliš na to, aby ho zaplatily – a dnes nechce nikdo dělat nic zadarmo. Lidé raději půjdou do normální práce – a pak ještě trénovat? Je to složité,“ řekl.

S fotbalem, ostatně stejně jako s každým jiným sportem, se pojí také finanční nákladnost. „Fotbal je navíc drahý sport z pohledu údržby hřiště,“ zmínil palčivý problém Pavel Suk. Některé kluby si ale v tomto ohledu nemohou stěžovat, když za nimi stojí obec, která jim s ledasčím vypomůže.

„Údržbu nám zajišťuje obec, takže my řešíme údržbu kabin, přípravu hřiště – to je na bázi dobrovolné činnosti,“ řekl Pavel Pospíšil, předseda oddílu z Červených Peček. Fotbalisté také pronajímají hospodu na hřišti, z čehož jim plynou peníze. V Ratboři je situace podobná. „Udržují nám plochu, poskytují nám příspěvek na provoz, energii, na vodu. Z finančního hlediska v tom nevidím problém. Pomáhají nám i sponzoři,“ zmínil David Semerák.

Číselné porovnání okresů - sezona 2018/2019Benešov: 2 ligové týmy, 11 v kraji + 6 okresních soutěží dospělých (74 týmů), v mládeži 6 v kraji  a v okresních soutěžích 117 týmů ve 14 soutěžích.

Beroun: třetí liga 1x, divize 2x, kraje 6x, 4 okresní soutěže (52 týmů). V mládeži 14 soutěží a 81 týmů v okrese, v kraji 4 týmy.

Kladno: třetí liga, dvě divize, 17 v krajských soutěžích + 4 soutěže okresní (55 týmů). V mládeži 10 týmů v kraji, 14 okresních soutěží a 105 týmů v nich.

Kolín: divize 2x, kraj 5x plus pět okresních soutěží (71 týmů). V mládeži hlavně Kolín a Český Brod, v kraji a v okrese 73 týmů, 7 soutěží.

Kutná Hora: 1x divize, 1x krajský přebor, 5x kraj + 4 okresní soutěže (51 týmů). V mládeži ligová Čáslav, v okrese jen 5 soutěží a 57 týmů.

Mělník: 2x divize, 8x kraj + 5 okresních soutěží (58 týmů), v mládeži liga 1x a v mládeži 10 soutěží a 100 týmů.

Mladá Boleslav: první liga, třetí liga (Dobrovice), 2x divize, 10 v kraji, v okrese 5 soutěží a 73 týmů. V mládeži liga (Mladá Boleslav) a v okrese 12 soutěží a 112 týmů.

Nymburk: 2x divize, 11x kraj, 5 okresních soutěží (73 týmů). V mládeži 12 soutěží, 111 týmů!

Příbram: první liga, 2x divize, 9x kraj, v okrese 5 soutěží (55 týmů). V mládeži 11 soutěží a 81 týmů a plus ligové týmy Příbrami (akademie)

Rakovník: 2x divize, 5x kraj, 3 okresní soutěže (36 týmů). V mládeži ligové týmy SK a Tatran Rakovník, v kraji Nové Strašecí a pak už jen 3 soutěže a 36 týmů.

Mládež je ohrožena také na Praze-východ, kde funguje jen 5 soutěží mládeže (32 týmů). Kontrastuje s tím Praha-západ, tam má 114 mládežnických družstev v 15 soutěžích!