„V první kategorii (1. 5. třída) se s osmnácti pracemi zúčastnily dvě školy, ve druhé kategorii (6. 9. třída) žáci pěti škol zaslali čtyřicet čtyři prací a studenti z osmi škol se zúčastnili jedenadvaceti pracemi, celkem jsme posuzovali osmdesát osm literárních výtvorů," shrnula v úvodu slavnostního předávání Irena Fuchsová, předsedkyně poroty, nápověda pražského Činoherního klubu a jedna z nejčtenějších tuzemských spisovatelek. Ta také vymyslela téma letošní soutěže, kterým byl citát „Nikdy nemůžeme milovat ty, jimž se nemůžeme zasmát". „Slyšela jsem názory, že letošní téma bylo těžké, ale jak pro koho. Byla jsem na besedě ve škole na Zálabí, u Kostelíčka, ve třetí třídě a tam s dětmi nadšeně pracovaly jejich učitelky a děti rozuměly tématu a psaly k tématu. A nejenom učitelky, i jejich rodiče a prarodiče se zapojili.

Porota, v níž kromě ní zasedli ještě ředitel Městské knihovny a organizátor celého klání Pavel Kárník, bývalá dramaturgyně kolínského i kutnohorského divadla a režisérka Malého divadla Dana Serbusová a Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu a novinář, rozdala celkem třiadvacet ocenění.

V každé kategorii ještě dvě třetí místa, čestná uznání, svá ocenění předali i ředitel knihovny a ředitel MSD.

Kromě dvou nepřítomných si pro ocenění přišli všichni vybraní, opravdová pera vítězům, diplomy, poukázky na knihy, svítilny do knížky nebo stolní kalendář na příští rok vydaný ke čtyřicátému výročí otevření Městského společenského domu všem pak předávali nejen členové poroty, ale i starosta města Vít Rakušan a jeho zástupce Tomáš Růžička, v publiku seděl druhý místostarosta Jan Pospíšil.

„Příští rok bych se chtěl při čtení trošku víc bavit, přimlouval bych se za veselejší témata," vyznal se Pavel Kárník a předsedkyně poroty rozdala své vizitky s výzvou, aby případné návrhy témat zasílali soutěžící, rodiče ale také učitelé.

o vysvětlování, co vlastně tento citát znamená," chválila Fuchsová.

Výsledky Macharovo pero 2013

1. kategorie

1. Martin Patočka

2. Aneta Hynčicová

3. Irena Jandíková

3. Klára Čižinská

Čestné uznání

Daniel Horčic

Štěpánka Větrovská

2. kategorie

1. Vojtěch Barcal

2. Michal Adámek

3. Michaela Hrabáková

3. Nela Černá

Čestné uznání

Veronika Pošíková

Aneta Petránková

Lukáš Marvan

Jiří Chládek

Natálie Krupková

Cena MSD

Nikola Stránská

3. kategorie

1. Jana Veselá

2. Le Hai Dang

3. Tereza Kronusová

3. Veronika Majerčáková

Čestné uznání

Jan Zeman

Simona Dolejšová

Cena knihovny

Adam Leš