Ludvík Hess v Radimi připomněl, že v současné době existuje v celé republice sedm desítek babyboxů. „Pomocí nich vstoupilo do nového a snad lepšího světa jedno sto čtyřicet tři dětí," prozradil a sálem zněl uznalý potlesk. „To číslo je spíše děsivé než k potlesku," konstatoval zakladatel babyboxů.

V KOLÍNĚ JE BABYBOX OD ROKU 2008

Nezapomněl také zmínit, že v Kolíně je babybox od roku 2008. „Byly do něj odloženy dvě nechtěné holčičky," řekl. Dodal, že má v plánu zřizovat ještě další speciálně vybavené schránky, kam mohou matky anonymně odložit své novorozené dítě. Prý by jich mělo vzniknout ještě asi patnáct. „Chci, aby byly v každém okrese," vysvětlil a ihned dodal, že kromě babyboxů postavil v hlavním městě také dva azylové domy s kompletním příslušenstvím.

Pak se již dostal ke slovu starosta obce Martin Sýkora, který nad benefiční akcí převzal záštitu. „Já mám s panem Hessem takovou příhodu," začal netradičně a vysvětlil, že si společně dlouho psali a poté se několikrát setkali na otevírání babyboxů v okolí. „Pamatuji si hlavně Kutnou Horu, kdy mi pan Hess psal, že si mě již nepamatuje. Dodal, že až dorazím, mám ho zatahat za fousy a bude vědět," vyprávěl. Jak se domluvili, tak se prý také stalo. „Pan Hess se mírně zděsil, naštěstí jsme byli u nemocnice," smál se starosta obce a dodal, že nebyla potřeba. Vše si prý vysvětlili a bylo z toho hezké setkání.

To už si slovo opět převzal Ludvík Hess, aby Martinovi Sýkorovi poděkoval za mimořádně velkorysý dar pro babyboxy. „Jsme pravidelní přispěvatelé už asi pět let," upřesnil starosta obce a dodal, že na podporu babyboxů vyčleňují každoročně deset tisíc korun. V rámci benefiční akce prý však ještě přispějí mimořádně.

Kromě obce přispěl také každý, kdo na koncert přišel, zakoupením vstupenky. Další peníze se vybraly díky prodané tombole. Na podporu babyboxů šla procenta také z prodaného piva, plakátů a triček Josefa IX. i z dražby obrazu. Ten nakreslil akademický malíř Bohumil Dušek podle fotografie Miroslava Vídeňského. Oba autoři byli na dražbě přítomni a šťastným majitelkám, které obraz vydražily za čtyři tisíce korun, osobně pogratulovali. Velkou částkou přispěli také studenti a pedagogové pražské Elektrotechnické školy Františka Křižíka v Praze. Ti vybrali celkem 5514 korun. „Děkuji panu řediteli a jeho žákům za opravdu mimořádně velkorysou částku," okomentoval Hess.

JAK VZNIKL NÁPAD?

A jak vlastně nápad darovat peníze zrovna na babyboxy vznikl? „Seděli jsme doma s přáteli a došli jsme k tématu porodu," vyprávěl organizátor akce Josef Devátý.

Po domluvě se starostou obce, která každoročně přispívá, bylo vše jasné. „Úplně to přišlo z nebe," konstatoval Josef IX. a jakožto jeden z účinkujících večera rovnou zazpíval píseň věnovanou dcerám.

V rámci benefiční akce zazpívala mladá zpěvačka Kamila Nývltová, která zaujala hlavně songy z muzikálů. Následně patřilo pódium právě Josefu IX., který v Radimi žije.

Kromě toho, že Josef IX. na benefiční akci pokřtil své nové cédéčko, také představil hymnu pro radimský fotbalový klub. Na pódium si přizval děti z pěveckého sboru. Právě ony totiž píseň se zpěvákem nazpívaly. Během písničky přišli ještě malí zástupci fotbalu a všichni společně si novou hymnu užili. Starosta obce za song věnovaný místním sportovcům poděkoval a dodal, že doufá, že jim pomůže k lepším výkonům. Své notoricky známé hity zazpíval v Radimi také Jakub Smolík, který po koncertě rozdával úsměvy a podpisové karty svým fanouškům.

Večer zakončila všem známá kapela Telegraf včele s Petrem Bašusem.