Letos jej přesunul na Kmochův ostrov a v deset hodin dopoledne jej otevřelo poděbradské Petrpaslíkovo divadlo Petra Pištěka, který scházející se děti ve stanu pozval mezi piráty.

Následující Milan Hugo Forman vyprávěl o Učeném praseti a do hry na jevišti zapojoval i malé diváky, okolo poledne vystoupila Jitka Nováková s Pohádkou o hodném drakovi a smutném králi, Červenou Karkulku připomnělo ostravské Theatr Ludem. Učitel angličtiny z býchorského Domova mládeže Matthew Lowder nacvičil se svými žáky etudu s pantomimou i živými bicími.

Známý Václav Strasser pak děti i rodiče zahalil do duhových bublin, aby jim po představení půjčil tekutinu i nástroje, takže nad ostrovem létaly bubliny a jednu chvíli je tam foukali pouze rodiče. Možná zrovna v tu, kdy kašpárek, do jehož kostýmu se oblékl sám organizátor, děti odvedl do skrýše za zaparkovaným automobilem. Zazpíval i v Kutné Hoře žijící písničkář Pepa Nos, z Českého Brodu přijelo Brodivadlo, v němž hlasy i ruce pekelným loutkám propůjčily tamní známé osobnosti od Petra Fořta přes Dydlu Minaříkovu až po místostarostu Jakuba Nekolného, zvuky vyluzoval „divokejbill“ Adam Karlík.

Největší úspěch zaznamenaly pražské Buchty a loutky, při jejichž představení Tři malá prasátka praskal stan ve švech, na závěr festivalu pak zahráli pro dospělé Tibet. Děti si ale mohly vyzkoušet i množství her v režii Tábornické unie oddílu Oregon, projet se na živých koních i na raftu, tančil Taneční klub Kocour Modroočko, za peníze šmidráky se rozdávaly dárky.

Především tatínkové však marně vyhlíželi nějaké to občerstvení. „Bylo domluvené, ale onen prodejce nedorazil a nebyl k zastižení, řešili jsme to, chápu, že lidé se chtějí najíst a napít,“ vysvětloval Bureš. Nakonec dorazily pochutiny z vietnamského stánku, od rána se opékaly na ohništi buřty a i to pivo se narazilo.

„Ve tři ráno mě probudil slejvák, utěšoval jsem se, že tím se déšť vypršel a skoro to tak bylo. Občas i vykouklo sluníčko,“ pochvaloval si nakonec navzdory předpovědím Aleš Bureš. Areálem za neděli prošlo několik stovek spokojených a nadšených dětí s rodiči a vypadá to, že na mapě kolínských kulturních akcí přibyl další úspěšný bod.

ZDENĚK HEJDUK