„V první kategorii, tvořené žáky prvního až pátého ročníku základní školy, se zúčastnilo osmnáct soutěžících, ve druhé, v níž se utkali šesťáci až deváťáci, pak jedenaosmdesát psavců a v té pro učiliště, střední a vysoké školy třináct účastníků. Celkem jsme porovnávali sto dvanáct prací," shrnula předsedkyně poroty Irena Fuchsová, divadelní nápověda a kolínská spisovatelka.

Společně s ní v porotě zasedla dlouholetá dramaturgyně kolínského a také kutnohorského divadla Dana Serbusová, ředitel kolínské Městské knihovny, v jejíž výstavním sále se ve středu slavnostní ceremoniál odehrával, Pavel Kárník a Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu v Kolíně a novinář.

„Celkem jsme se shodli, ale každý z nás měl své favority, i proto jsme rozdali ještě cenu předsedkyně poroty, knihovny či Městského společenského domu," vypíchl Pavel Kárník, který Janu Vláškovi daroval nejen knihu, ale i permanentku do knihovny, pravidelná účastnice klání, Tereza Kronusová, která letos končí vysokou školu, si odnesla volnou vstupenku do knihovny na šest let, to ještě netušila, že svoji velmi osobní i osobitou prací získá ve své kategorii bezkonkurenčně první místo.

Alice Drdová si svým zamyšlením nad Alicí vybojovala nejen třetí místo ve své kategorii, ale i dvě volné vstupenky do společenského domu z programového výběru příštího roku.

Irena Fuchsová pak svoji poslední dětskou knihu věnovala desetiletému Marku Thürnerovi.

„Připomíná mi hrdinu právě této knížky," vysvětlila Fuchsová, která celé slavnostní předávání moderovala a prokládala je čtením ukázek z oceněných prací.

Nad soutěží tradičně převzal záštitu starosta města Vít Rakušan, který byl však v době vyhlašování na dovolené, knihy, poukázky na ně a vítězům Macharova pera tak společně s porotou předával radní a sám kolínský knihkupec Petr Král.

V závěru příjemného večera vyhlásila Irena Fuchsová témata na příští, jubilejní, desátý ročník soutěže.

„Pro první kategorii zní Do jaké pohádky bych se chtěl/a probudit?; pro druhou V jaké době bych se chtěl/a probudit?; a pro ty nejstarší pak Co bych dělal/a, kdybych se probudil jako žena/muž?