Že by se ale do výletních lokalit nahrnuly zástupy nedodržující protiepidemická opatření, to se podle starostů i strážníků nedělo. „Je vesměs klid, hospody zavřené tak, jak mají, vydávají přes okénka, v obchodech klid, žádné vážné problémy jsme neřešili. Opravdu jen jednotlivosti typu jednoho cestujícího, který na nádraží neměl roušku,“ shrnul ředitel kolínské městské policie Viktor Prokeš.

Kolíňáci vyrazili z města nebo do přírody v okolí, třeba do Borků, na Medvědí louce byla o víkendu spousta lidí. Nebo na workoutovém hřišti u lávky u Labe, kam chodí cvičit hlavně mladí. Roušky venku nosí zhruba polovina lidí. „Hodně je nosí senioři, ale mám pocit, že někteří tu samou už od března,“ poznamenal jeden z těch, kteří právě na workout k Labi vyrazili.

Větší pohyb lidí byl třeba také v Zásmukách v lokalitách Bažantnice, Vlčího dolu apod. Většina bez roušek, nicméně velmi často to byly rodiny. „Bylo vidět v ulicích víc lidí, ale co vím, žádné problémy jsme neměli. Lidé se snaží pravidla dodržovat, jak místní, tak ti, kteří k nám přijeli,“ popsala starostka Marta Vaňková.

Klid v obci hlásí třeba také starosta Horních Krut Bohuslav Vedral nebo starosta Býchor Richard Severa. „Když k nám někdo přijede, uklidí se do lesa na houby, žádný problém jsme v tomto směru neměli,“ shrnul Severa.

Davy neukázněných výletníků nevzaly útokem ani okolí Českého Brodu, kde je možnost krásných, dlouhých procházek či projížděk na kole v okolí Šembery. „S výletníky problémy nemáme, spíše s místními obyvateli,“ řekl starosta Jakub Nekolný.

„V ulicích je spousta lidí, pravidla moc nedodržují. Jaká opatření proti tomu můžeme udělat? Nevíme, jestli jdou do práce nebo na nákup. Není žádný nástroj, jak dokázat, že tam nemají co dělat. A nejsou ani sankce. Nesnáze jsou hlavně s omladinou. Mladí lidé jsou už x dní doma v bytech, tak je to zkrátka táhne ven. A myslím, že to tak bude i nadále bez ohledu na to, že o víkendu bylo pěkné počasí a pondělí přineslo ochlazení,“ dodal českobrodský starosta.