„Rád bych pogratuloval oběma kandidátům, kteří postoupili do druhého kola se slušným výsledkem,“ předeslal starosta Kolína Vít Rakušan. „Druhé kolo je úplně jiná disciplína, teď je stav 0:0. Příštích 14 dní nás jistě čeká výrazná kampaň obou kandidátů,“ dodal.

V prvním kole prezidentských voleb se podle něj neukázala výrazná dominance Miloše Zemana, jak některé průzkumy říkaly, že bude mířit až k 50 procentům. „Ukázalo se, že je zde značná část voličů, kteří v roce 2018 chtějí na hradě změnu stylu, nálady, politického směřování,“ uvedl Vít Rakušan.

Výrazně hodně hlasů dostal Miloš Zeman v Cerhenicích, kde je od roku 2006 čestným občanem. Získal zde 45,18 procenta, Jiří Drahoš 23,06 procenta. „Podporuji Miloše Zemana. Prezident by měl být osobností s jasnými názory,“ řekl starosta Marek Semerád, který prý vhodil hlasovací lístek do urny hned zkraje voleb.

Našly se obce, kde lidé dali Miloši Zemanovi přes 50 procent svých hlasů, ale také takové, kde více hlasů získal Jiří Drahoš. Například v Jevanech dostal Jiří Drahoš 28,85 procenta, Miloš Zeman 26,41 procenta hlasů. V Kozojedech měl Jiří Drahoš 30,49 procenta a Miloš Zeman 27.64 procenta. Výrazný náskok měl Jiří Drahoš také třeba v Oplanech (36,67 procenta), Miloš Zeman 31,67 procenta. Ještě větší rozdíl v počtu hlasů byl ve Stříbrné Skalici – Jiří Drahoš 34,55 procenta, Miloš Zeman 27,81 procenta. Ve Vlkančicích byl rozdíl dokonce přes 20 procent – Jiří Drahoš 43,24 procenta, Miloš Zeman 22,52 procenta. Větší počet hlasů než Miloš Zeman dostal Jiří Drahoš i v Českém Brodě, Dobřichově, Klášterní Skalici, Jestřabí Lhotě, Přistoupimi či Tismicích. Lze konstatovat, že čím blíže k Praze, tím více lidé volili Jiřího Drahoše.

Volební střípky

Polonahá aktivistka přilákala k volbám muže
Kolínsko – Když polonahá aktivistka skočila u volební urny na Miloše Zemana, zvýšila účast mužů u voleb. To se smíchem řekla komise v jedné z obcí na Kolínsku a nadsázce dodala, že se prý někteří po očku dívali, zda na ně také ve volební místnosti nevyběhne nějaká hezká štíhlá žena nahoře bez. „A ono nic,“ smál se jediný mužský člen volební komise.

Mladý muž se dožadoval volby přes Facebook
Nová Ves I – Marie, členka volební komise v okrsku číslo 2 v Nové Vsi I, prozradila, že u voleb pracuje už od roku 1969. Takže doma má už pěknou sbírku průkazů člena volební komise. A stále jí to baví. „Mám sedět doma, nebo tady mezi lidmi. Volby jsou společenská událost,“ popsala a zavzpomínala, že dříve bývala volební místnost ve škole. Za roky práce ve volebních komisích zažila spoustu událostí, ale zrovna při těchto volbách se stala zajímavost, kdy do volební místnosti přišel mladý muž a chtěl volit přes Facebook. Samozřejmě mu to nebylo umožněno a neodvolil ani klasicky, protože neměl voličský průkaz a byl z jiného okrsku.

Pro děti měli u voleb připravené bonbóny a lízátka
Velim – Tradičně jednu z nejvyšších volebních účastí má volební okrsek číslo 2 ve Velimi. K volebním urnám zde tentokrát přišlo 72,59 procent voličů. Bylo i kolem dvaceti vydaných volebních průkazů, což bylo víc než jindy. Ve volební místnosti byli připraveni nejen na voliče, ale i jejich ratolesti. „Je tu zvykem, že k volbám přicházejí celé rodiny s většími dětmi i s kočárky. A děti už vědí, že tu něco dostanou,“ popsala Monika Slabá. A opravdu. Děti měly připravené bonbóny a lízátka, která rychle mizela.

Na průkaz do knihovny ani tankovací kartu volit nešlo
Kolínsko – Když přijdete do volební místnostia hledáte mezi doklady občanský průkaz, občas člověku padne do ruky něco jiného. Jeden volič podal volební komisi omylem tankovací kartu, další volička vytáhla průkazku do knihovny. Oba ale s sebou měli i platné doklady a drobné veselé nedopatření se obešlo s příjemným úsměvem na straně voličů i komise.