Možná jste se stali účastníky, aniž byste o tom věděli. V poslední době se totiž začaly věnovat tématům psychického násilí. Zvolily pro to netradiční způsob: sedly si totiž před vchod do jedné prodejny poblíž náměstí. A sledovaly reakce lidí. To bylo všechno.


Dívky vyvolaly rozruch


I takhle nevinná činnost ale vzbudila rozruch. „Stačili na nás několikrát zavolat policii,“ vyprávěla se smíchem Tereza Jarošová. Podle ní totiž prodavačka v obchodě nepochopila, o co se jedná a snažila se tomu učinit přítrž. Na to ale mají obě vystupující jednoduché vysvětlení. „Lidé mají tendence ohrazovat se proti tomu, čemu ve svém životě nerozumí nebo ani nechtějí porozumět,“ tvrdily obě dívky. „A protože pro ni bylo nepochopitelné, o co nám jde, zavolala na nás policii,“ řekly.

O nic nezákonného se ale nejednalo. Sám policista se prý vyptával, o co jde a měl zájem performance pochopit. „Řekla bych, že reakce prodavačky byla jediná negativní,“ zamyslela se Klára Volková. „Dost lidí zanechávalo kladné odezvy, ptali se, pozorovali nás,“ hodnotila reakce kolemjdoucích.
Kdo by řekl, že během několika desítek minut neškodné aktivity bude na „místo činu“ dvakrát zavolána policie?

Téma psychického násilí je ale novinka. Performance dvojice Terezy a Kláry se zabývala na začátku fyzickým násilím. „Byly to dětské hry, třeba pupendo nebo sekání kloubů mincí dovedené do extrému,“ vysvětlovala Klára Volková. V čem ten extrém spatřovaly? „Tak šlo hlavně o to, že byla přítomna krev,“ řekla Tereza Jarošová.

To ale diváky neodradilo. Ba naopak. „Nemůžeme přímo říct, že by na to byly negativní reakce. Lidé v tom stále viděli ty dětské hry, byť byly dovedené o dost dál,“ řekly dívky.

Byly také překvapené tím, že zatímco jsou ve větších městech podobná představení ignorována, Kolíňáci se často zastavovali a zajímali se.
Situace ale prý byla jiná v případě, že dívky po kolemjdoucích žádaly zapojení se. „Měly jsme performance, kdy jsme žádaly chodce, aby nás kousli do ruky,“ řekla dvojice. „Přitom šlo o to zachytit na kameru reakce a hlavně výmluvy,“ vysvětlovala Tereza Jarošová.


Performance coby moderní umění


Tereza a Klára řekly, že pro mnoho lidí pouliční divadlo nepovažuje za formu umění. „Problém je ten, že spousta lidí modernímu umění nerozumí,“ řekla Klára Volková. Prý nejsou ani otevřeni takovému druhu umění částečně proto, že mají dojem, že na ně útočí, ponižuje je nebo jim něco vyčítá. „Přitom mohou zajít do galerií a nechat si to třeba vysvětlit. Lidé, kteří se pro takovou osvětu rozhodnou, na moderní umění záhy mění názor,“ řekla Tereza Jarošová.

Dívky ale nejsou skeptické. „Lidé se snaží. Je vidět, že začínají reagovat. Sice se ptají co to je, ale ještě je třeba nezajímá proč,“ řekly dívky.