Na odbyt jdou úplně všechny druhy. A to i ty nejjednodušší, které vlastně nemají v boji s viry žádný valný účinek. Odborníci zdůrazňují, že pokud roušky nejsou nepropustné, je jejich užití v tomto případě vlastně zbytečné. Chrání totiž spíše okolí daného člověka než jeho samotného. A běžné roušky nejsou nepropustné. Přesto i ony jsou vyprodané, zřejmě ve znamení toho, že i malá, domnělá ochrana je lepší než vůbec žádná.

„Roušky nejsou a nedají se objednat,“ hlásí i personál lékárny Dr. Max na Karlově náměstí v Kolíně. A jinak to není ani v lékárně v Tyršově ulici. „Jakmile zvoní telefon, rovnou bychom mohli odpovídat – roušky nejsou. Mluvili jsme s dodavateli, snad by měly být v pátek,“ sdělili zdejší pracovníci.

Stejná situace je i mimo Kolín. Roušky nejsou k dostání v Zásmukách, Pečkách, Českém Brodě, ani v Týnci nad Labem. „Ani sobě jsem nestihla koupit, ale ono to stejně nemá cenu,“ shrnula tamní lékárnice.

Lékárníci napříč regionem se shodují, že až další roušky do lékáren dorazí, což by mohlo být snad koncem pracovního týdne, budou v reakci na současnou situaci nejspíš dražší.

Jediným zařízením, kde tento zdravotnický materiál nechybí, je Oblastní nemocnice Kolín. „Roušek, ústenek a dalšího běžného spotřebního materiálu je v nemocnici Kolín zatím dostatek,“ potvrdil ředitel Petr Chudomel a rovnou ujistil, že do této chvíle nebyl v nemocnici vyšetřován žádný nemocný s podezřením na koronavirovou nákazu.