Podotkl ale, že město jednalo s úklidovou firmou AVE Kolín ohledně tohoto tématu a mohli by na zkoušku umístit v Kolíně jeden či dva kontejnery. „Uvidíme, jak se budou plnit, jak to bude fungovat, půjde o zkušební provoz. Ukáže zkušenost,“ řekl k věci.

Kolínský starosta Vít Rakušan uvedl, že se město musí zákonem zabývat – tedy jestli budou stačit sběrné dvory, nebo ne. „Jako město budeme plnit zákonnou povinnost,“ dodal.

V Českém Brodě fungují kontejnery na jedlý olej již posledních pár let. „Kontejnery máme přibližně čtyři roky. Sběr funguje už delší dobu, v Brodě se třídění celkově dobře chytlo, lidé si na to zvykli, i přesto se občas najde někdo neukázněný,“ uvedl místostarosta Českého Brodu Tomáš Klinecký.

O fungování kontejnerů promluvil i ředitel českobrodských technických služeb Miroslav Kruliš. „S kontejnery jsme začali v roce 2015, jelikož to má být podle zákona od roku 2020 povinné, tak jsme začali dřív,“ uvedl. Počet kontejnerů se postupem času rozrostl. „Na začátku jsme měli 13 stanovišť s kontejnery, k dnešnímu dni máme 34 stanovišť. V záloze máme dalších 35 kontejnerů, které v průběhu letošního roku doplníme,“ dodal.