S další alternativou jak pomoci v chladných dnech, přišel kolínský Prostor plus. Na pozemku nízkoprahového klubu Kolárka v ulici Na Pustině poprvé vybudoval stan pro lidi bez přístřeší. Hlavním iniciátorem byl ředitel sociálních služeb v Prostoru plus Martin Holeček. „Letos jsme to zkusili poprvé, a vše se postavilo během jednoho odpoledne. Momentálně je stan každý den plný,“ uvedl.

Kolínští lidé bez domova sem mohou přijít a přečkat chladnou noc. „Kapacita stanu je osm lidí, víc lůžek se sem nevejde. Byli bychom schopní přidat maximálně jedno krizové lůžko,“ uvedl Martin Holeček. Během celé noci se pak dvojice pracovníků P+ střídají a dohlíží na bezpečnost a dodržování pravidel ve stanu.

Stan vedle přespání plní během dne mnohem více funkcí. „Stan funguje od sedmi od večera do sedmi do rána jako noclehárna pro osm lidí. Od půl osmé od rána do půl jedenácté to pak funguje jako provizorní denní centrum. Včetně víkendů,“ potvrdil. 

Provizorní denní centrum myslí i na ty, kteří se nemají kde schovat před zimou během dne. „Denní centrum je i pro lidi, kteří musí ráno opustit noclehárnu případně jiné zařízení a zůstávají celý den bezprizorní. Tak alespoň do jedenácti jim poskytujeme částečné zázemí,“ potvrdil Martin Holeček. „Lidé ve stanu mohou dostat čisté oblečení, mohou se vykoupat, dostanou něco teplého k pití a jídlu. Mimo jiné si s nimi povídáme, řešíme s nimi jejich aktuální sociální situaci,“ doplnil ředitel sociálních služeb za Prostor plus.

Snahou je nejen poskytnout nocleh, ale také přimět lidi bez domova myslet na budoucnost. „Snažíme se s nimi pracovat. Hledáme pro ně jiné možnosti ubytování, zaměstnání atd. Snažíme se jim připomenout, že stan je jen dočasný. Že na konci února nebo na začátku března, podle počasí, skončíme. Jednoho ubytovaného se nám už podařilo odeslat do léčebného zařízení, další by se měl brzy stěhovat na ubytovnu, kterou si zařídil mimo Kolín. S ostatními řešíme možnosti zaměstnání. Cílem je, aby lidi na ulici neumrzli. Nadstavbovým cílem pak, aby lidí z ulice alespoň trochu ubylo,“ řekl Holeček.