Statutární zástupce společnosti Prostor z Kolína Petr Steklý se k pěstování marihuany staví následovně. „Konopí má čím dál tím větší využití. Já bych začal udělovat licence, snažil bych se z toho udělat obchodní záležitost. Protože ten, kdo by dokázal marihuanu spotřebovat pro léčebné účely by byl licencovaný. Tudíž by byl pod kontrolou, tak ať klidně pěstuje. Je to něco jiného, než když to tamhle někdo prodává ve velkém. Tam jsem pro potrestání, jelikož se jedná o distribuci“, řekl.

Kdyby bylo užívání marihuany povoleno, vznikl by například problém v oblasti řízení automobilu pod vlivem marihuany.  „Nelze říci, jestli je za volantem marihuana stejně nebezpečná, nebo dokonce nebezpečnější, než alkohol. Užití obou látek před jízdou může mít tragické následky. Kromě toho jde v obou případech o porušování zákona a řidičům hrozí trestní stíhání,“ uvedla mluvčí Policie České republiky Martina Fejfarová.

Deník se u té příležitosti zeptal osobností v regionech, co si o legalizaci konopí myslí. Výsledek? Respondenti Panelu Deníku zůstávají v otázce rekreačního užívání marihuany rozděleni zhruba půl na půl.

S povolením pro rekreační užívání marihuany souhlasí těsná většina – a to 52 procent dotázaných respondentů, zbylých 48 procent nesouhlasí. Dle výsledků jsou nejvstřícnější k legalizaci marihuany Pražané a lidé z Moravskoslezského kraje. V otázce prodeje marihuany v lékárnách si 53 procent respondentů nepřeje, aby toto bylo umožněno. Výrazně více – 66 procent respondentů – nesouhlasí s prodejem marihuany ve specializovaných obchodech.

A jaký mají respondenti názor na pěstování marihuany za vlastními účely? Zde je to téměř vyrovnané. 49 procent z dotázaných by konzumentům umožnilo vypěstovat si na zahrádce vlastní rostlinky, zbylých 51 procent s tím nesouhlasí.

Od kolika let by bylo nejvhodnější ji povolit užívání marihuany? V této otázce se nejčastěji setkává věk 18 a 21. Ti, kteří by rekreační užívání povolili, by nechali nejčastěji „hulit“ už osmnáctileté lidi. Menší skupina respondentů volí spíše jednadvacetileté. „Rozhodně bych to povolil až od 21 let, v 18 letech jsou ty děti ještě ve vývinu“, řekl starosta Ovčár Bohuslav Machůrek.

Anketa: Jste pro legalizaci užívání marihuany?

Luboš Železný, starosta Starého Kolína:
S rekreačním užíváním marihuany souhlasím. V lékárnách by se prodávat mohla, ale spíš pod kontrolou, ve specializovaných obchodech ne. S vypěstováním pro osobní účely nesouhlasím. Spotřební daň na marihuanu bych zavedl. Pokud by se marihuana povolila, užívání bych dal od 18 let.

Pavel Kárník, ředitel Městské knihovny Kolín:
Na rekreační užívání marihuany nemám vyhrazený názor. V lékárnách s prodejem souhlasím, ve specializovaných obchodech ne. Nesouhlasím ani s pěstováním pro vlastní účely, ani se spotřební daní. Pokud by marihuana byla povolena, nastavil bych to stejně jako u alkoholu a cigaret – od 18 let.

Bohuslav Machůrka, starosta Ovčár:
S užíváním pro rekreační účely souhlasím. Prodej v lékárnách a ve specializovaných obchodech? Ano. S pěstováním pro osobní účely souhlasím. Spotřební daní bych marihuanu nezatěžoval, spousta lidí to užívá zejména léčebně. Užívání marihuany bych v tomto případě povolil až od 21 let.

Josef Novotný, místostarosta Červených Peček:
Rekreační užívání marihuany bych nepovolil. Nesouhlasím s prodejem v lékárnách ani ve specializovaných obchodech. Pěstování pro vlastní účely taky ne, to by se mohlo zvrhnout. Pokud by byla marihuana povolena, spotřební daň bych zavedl, a užívání bych povolil až od 18 let.