Ve Středočeském kraji působí celkem 10+1 organizací destinačních managementů. V nejbližším regionu jde o Turistickou oblast Kutnohorsko a Kolínsko, z. s., která na svém webu prezentuje atraktivní místa obou okresů - a to jak památky Kutné Hory, Kolína či Čáslavi, skanzen v Kouřimi nebo zámky Žleby a Kačina, ale i místa v menších obcích. Svůj prostor tak dostávají třeba Rataje nad Sázavou, Úžice či Talmberk.

Národopisný pořad ve skanzenu Kouřimi

Bílá sobota v kouřimském skanzenu. | Video: Václav Šolta

Dalšími organizacemi tohoto druhu v kraji jsou Kraj blanických rytířů, z.s., Posázaví o.p.s., Pojizeří a Polabí, z.s., Berounsko, z.s., Turistická oblast Mělnicko-Kokořínsko, z.s., Kladensko-Slánsko, z.s., a Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z.s.

Fungují zde rovněž Toulava z.s a Český ráj z.s., jejichž působení zasahuje do více krajů. Samostatně pak stojí Středočeská centrála cestovního ruchu.

Středočeský kraj na svém webu informoval, že hlavním úkolem těchto organizací je koordinace a kooperace poskytovatelů služeb cestovního ruchu za účelem efektivnějšího řízení turismu v regionu. Jejich činnost chce podpořit dotacemi, na které plánuje vyčlenit 9,6 milionu korun. „Program na podporu destinačních managementů doporučila ke schválení krajská rada. V případě schválení zastupitelstvem bude příjem žádostí otevřen na začátku příštího roku,“ stojí na webu kraje s tím, že příjem žádostí o dotace by v případě souhlasu zastupitelstva připadl na termín od 2. do 10. ledna.

Muzikál Kleopatra na zámku Kačina

Muzikál Kleopatra na zámku Kačina. | Video: Michal Bílek

Radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda upřesnil, že cílem dotačního programu je podpořit rozvoj cestovního ruchu a profesionalizaci certifikovaných oblastních a lokálních organizací destinačního managementu na území Středočeského kraje. „Zároveň chceme podpořit také zefektivnění a zkvalitnění spolupráce v území mezi destinačními managementy a Středočeskou centrálou cestovního ruchu,“ dodal.