Podle Jaroslava Bíny, velitele hasičů a zároveň místního zastupitele, byl nástup jednotky zajímavým momentem. Hasiči totiž převzali nový prapor JSDHO Kšely. Prapor pak po celou dobu oslav visel ve výšce na zvedací plošině, na pódiu naproti visela vlajka obce.

Své pásmo na oslavách předvedly děti ze Zvonečku Bylany i českobrodské mažoretky. Pak přítomné bavil Dan Moravský coby zpívající hasič. Po koncertě ho však pořadatelé nenechali jen tak odejít. Musel ukázat, že dokáže rozhodit hadici, zapřáhnout proudnici a pak hadici zase smotat.

„Zpívající hasič a poprvé vidí hadici," komentoval počáteční nepovedený pokus moderátor. Dan Moravský si však dělal legraci a nakonec ukázal, že v hasičském sportu není marný.

Pak už všichni netrpělivě čekali na příchod Michaela Jacksona. Mezitím si děti ještě užívaly koní, na kterých se mohly vozit. Zanedlouho se objevilo černé auto, okolo bodyguardi a uvnitř Michael Jackson, tedy imitátor Pavel Janák, který, když vystoupil z vozu, byl k nerozeznání od známého zpěváka.

Mohlo by se zdát, že podle ohlasů bylo představení imitátora vrcholem programu, na hosty však ještě čekala ukázka zásahu integrovaného systému a dvě kapely. „Vše jsme ukončili velkým ohňostrojem," řekl Jaroslav Bína.

Toho jsme se v rámci oslav zeptali, jak je podle něj možné, že hasičský sbor v tak malé obci čítá 86 členů. „Je to taková rarita. Myslím, že to tady klape díky tomu, že nejde jen o lidi z obce," vysvětlil na úvod a dodal, že ke zdejším hasičům patří lidé, kteří sem dojíždí z Kostelce nad Černými lesy, Chotýše, Českého Brodu, Vitic, Kouřimi, Horních Krut, Plaňan, Velimi a Krupé. Díky zájmu dětí i dospělých z okolí tu funguje hasičská přípravka, družstvo mladších žáků, dvě družstva starších žáků, tři družstva dorostenců, dvě družstva mužů a jedno žen.

Podle Jaroslava Bíny sem jezdí lidé hlavně proto, že fungují jako rodina a jde o dobrou partu. Jeho slova potvrdila hasička Denisa, která do Kšel dojíždí z Plaňan. A proč jezdí sem, když v Plaňanech také fungují hasiči? „Dcera sem začala chodit s kamarádkou," řekla s tím, že když už na tréninky a závody vozila dítě, začala se hasičskému sportu věnovat také. Dnes je součástí ženského družstva.

Jedna z jejích známých z Plaňan prý do Kšel také vozila svou dceru, ovšem jen do přípravky. Ne všichni hasiči totiž mají družstvo přípravky. Hasiči, to však není jen sport. „Hlavně se věnujeme mládeži. Kromě soutěží také zasahujeme," popsal Jaroslav Bína s tím, že zásahů není mnoho. Dospělí hasiči jsou však pravidelně školeni. „Absolvujeme různá školení v Poličanech, kde je střední hasičská škola," vysvětlil.

Hasiči v obci pořádají ples a se Sokolem se střídají v pořádání akcí pro děti. „Máme to rozdělené, je tu ještě Sokol, který nemůžeme vynechat," vysvětlil Jaroslav Bína, že někdy pořádají dětský den, karneval či rozsvěcení stromečku hasiči a další rok Sokolové.

Tyto dvě organizace si také pomáhají. „Ráno jsme pomáhali my jako zdravotníci a nyní na oslavách pomáhá Sokol nám," řekl velitel hasičů.