Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Albína Kašová je v Krupé věkovou rekordmankou

KRUPÁ - Úctyhodných sto dva let oslavuje Albína Kašová, jedna z nejstarších občanek Kolínska, v rodinném kruhu. V historii obce nezaznamenali nikoho staršího

5.10.2007
SDÍLEJ:

Albína Kašová (vpravo) s dcerou Drahomírou.Foto: DENÍK/Dana Zářecká

Oslavenkyně se narodila 7. října 1905 v Krupé, kde žije celý život v rodinném domě. „K domu původně patřila i pole, ale ta přišla do družstva,“ vzpomíná Albína Kašová. Rozlehlý venkovský dům stavěný i s tradičním „vejmiňkem“ obývala společně s rodinou jedné z dcer. Vnoučata odrostla, ženy ovdověly a zůstaly v domě matka s dcerou Drahomírou, která se vzorně o maminku stará.

Práce v kravíně

Přestože i před jejím věkem by se patřilo smeknout, paní nabitá energií vypráví, co babička ráda a nerada, jak vypadá jejich každodenní život, co je baví, na co vzpomínají. Přidává se i sama babička Albína: „Už špatně slyším a nemůžu chodit,“ postěžuje si na začátku, ale hned vypráví. „Celý život jsem dělala v zemědělství. Nejdříve jsme měli malé hospodářství a pak jsem pracovala do svých třiašedesáti let v kravíně. To byla hrozně těžká práce, všechno se dělalo ručně, nejhorší bylo skládat krmení vidlemi přímo z fůry do žlabů,“ zavzpomínala a připomněla i ranní vstávání ve tři hodiny.

„Ale to babičce nevadilo, aby nevymetla kdejakou tancovačku,“ vytahuje ze vzpomínek Drahomíra. „Muzika to bylo moje, moc ráda jsem tancovala, klidně jsem v kole zůstala do konce,“ přidává se Albína Kašová.

Fandím Spartě

To čas už vzal. Čím se baví více jak stoletá paní dnes? Málokdo by uhodl. Téměř s pýřením babička prozrazuje: „Snad to ani nemůžu říkat, ráda se dívám na hokej, fandím Spartě.“ „Jak babička špatně slyší, má puštěný zvuk u televize na maximum, sleduje hru, kterou potom rozebírá s vnukem, a hodnotí hráče,“ doplňuje Drahomíra.

Občas sleduje i televizní zpravodajství. Nechybí ani zmínka o čtení, protože to patřilo k oblíbeným do nedávné doby. „Teď už je to horší, už špatně vidím a bolí mě oči,“ říká oslavenkyně. „To je sice pravda, ale na druhou stranu babičce neuteče nic. Jela jsem do Kostelce na nákup a sestra, která mezitím maminku hlídala, mi potom říkala, jak ji babička honila, ať mi jde pomoct, že nesu dvě tašky,“ směje se Drahomíra.

Jména si nepletu

Překvapující je i paměť babičky. Bez velkých problémů vypočítává, že má dvě dcery, tři vnoučata, šest pravnoučat a čtyři prapravnoučata. Otázce, zda-li si neplete jejich jména, se téměř podiví. „Vůbec ne, babička přesně ví, kdo je kdo,“ potvrzuje Drahomíra a babička hned dodává i věk některých příbuzných. „Nejmladšímu prapravnoučkovi je půl roku a nejstarší prapravnučce třináct.“

Všichni se pravidelně scházejí při rodinných událostech. Nejinak tomu bude i při oslavě stodvouletých narozenin babičky.

Nezbývá než popřát Albíně Kašové hodně zdraví a sil.

5.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou o koloběžkovém cestování
35

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Ilustrační foto.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

OBRAZEM: Volby do poslanecké sněmovny na Kolínsku

Kolínsko - Přinášíme vám fotografie z prvního dne voleb.

Radimští mohou do volební místnosti výtahem

Radim - Do volební místnosti v Radimi se poprvé voliči dostanou také výtahem. Toho využívají hlavně senioři, kteří přišli vyjádřit svůj názor. Také v Radimi je prozatím zájem o volby poměrně velký.

Dobřichovští vydali pět volebních průkazů

Dobřichov - Ve volební komisi v Dobřichově jsou dva muži. Společně s dámským osazenstvem komise dohlíží na to, zda mají voliči platné občanské průkazy. "Lidé od dvou hodin chodí průběžně," shodují se komisaři. Žádný problém prý zatím nenastal. Volit chodí lidé různého věku. V obci vydali pět voličských průkazů.

Nedočkavci čekali venku před otevřením volební místnosti

Pečky - Volební komise 4. okrsku v Pečkách se začala ve zdejší sokolovně scházet v půl druhé. Bylo potřeba připravit obálky a zapečetit urny. Už pár minut před druhou hodinou stáli venku první nedočkavci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení