VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křížovou cestu z románského kostela ukradli před dvaceti lety

Skvrňov - Skvrňovští jsou opět o krok vpřed co se zvelebování románského kostela sv. Havla týče. Do interiéru totiž vrátili křížovou cestu. „Obrazová křížová cesta byla z románského kostela sv. Havla ukradená asi před dvaceti lety," prozradil Aleš Kacl, který pomáhá místní kostel zvelebovat.

12.1.2015
SDÍLEJ:

Do kostela se vrátila křížová cestaFoto: Aleš Kacl

Podle jeho slov se křížová cesta pak našla kompletně zničená. Návrat do svatostánku tak nepřipadal v úvahu. O novou křížovou cestu se podle jeho slov na žádost starostky obce Evy Knížákové postarala Římskokatolická farnost Uhlířské Janovice, zejména pak farář Kamil Vrzal.

Právě on sehnal a daroval do tohoto filiálního kostela kompletní obrazovou reprodukci ve speciálních rámech s kříži.

O zavěšení křížové cesty na zdi románského kostela se pak postarala Eva Knížáková.

„Vzhled interiéru kostela to opravdu zvelebilo. Dnes si téměř v ničem nezadá s kostely, které jsou využívány denně," zhodnotil Aleš Kacl.

Nabízí se však otázka, zda se místní neobávají krádeže nové křížové cesty, když ta původní byla odcizena. „Kostel je nyní již dobře zabezpečený, osvětlený a také nepřetržitě hlídaný místními a také technikou," řekl s tím, že díky těmto faktům místní strach o novou křížovou cestu nemají.

Křížová cesta je dalším krokem k celkové rekonstrukci kostela. Prvním krokem byla rekonstrukce zvonu, kterému žehnal právě farář Kamil Vrzal. Slavnostní žehnání se tehdy uskutečnilo v rámci oslavy svatohavelské pouti.

V kostele sv. Havla se sešli skvrňovští obyvatelé na Vánoční mši. Na návštěvníky čekal také několik desítek let starý betlém. „Jde vůbec poprvé v novodobé historii, kdy tento filiální románský kostel mohl návštěvníkům ukázat betlém, i když zdaleka nešlo o jediné překvapení, které na ně letos čekalo," řekla Eva Knížáková k vánoční akci v kostele. Ta se prý ve Skvrňove však konal již po desáté. Betlém věnoval kostelu farář Kamil Vrzal, který také sehnal křížovou cestu.

Románský kostelík zasvěcený sv. Havlu je podle historiků velmi významnou stavbou z roku 1230, která se takřka nezměněná dochovala dodnes. Zvon, který v kostele byl a přečkal od roku 1489 veškeré války, třicet let nesloužil svému účelu, je jediným zvonem z původních tří.

Autor: Lucie Mašínová

12.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Nové podzemní kontejnery v Českém Brodě
6

Podzemní kontejnery už slouží veřejnosti

Plánují univerzitu třetího věku

Český Brod – Město plánuje od února příštího roku otevřít zájmové studium formou univerzity třetího věku pod záštitou České zemědělské univerzity v Praze. Jde o formu studia, která má umožnit vzdělávání seniorům v místě bydliště.

Vzpomínka na Pavla Severu

Kolín – Do muzikantského nebe pan Pavel Severa. Jeho životem byla kromě rodiny hudba. Prošel několika tanečními, dechovými i symfonickými orchestry kolínského regionu, byl pečlivým archivářem Kmochovy hudby i Kolínské filharmonie, jedním ze zakladatelů Klubu přátel Františka Kmocha.

Městys Cerhenice přivítal návštěvu z Venezuely

Cerhenice - Městys navštívil vedoucí venezuelské ambasády v Praze Gustavo Albert Sierra Gutierrezo. O Cerhenicích si přečetl v novinách a viděl i letošní pořad v televizi. „Rád jsem mu náš městys ukázal, představil školu a pečovatelskou službu i envicentrum a byl poctěn jeho chválou,“ řekl starosta Marek Semerád.

Kam na Kolínsku za kulturou?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Kolínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT