Akce Potkáme se u Kolína bude letos už posedmé
Kolín – Součástí letošního Kmochova Kolína bude v sobotu již posedmé mezinárodní festival běhu. Běžecké závody na 15 km a sedm kilometrů pro ženy a muže opět doplní nesoutěžní běh Dlouhá míle pro rodiče s dětmi a další akce. Startuje se v 10 hodin od chrámu sv. Bartoloměje směr do Borků a Veltrub. Cílová rovinka je na Kmochově ostrově a cíl v bráně do amfiteátru. „Účastníci uvidí vyčištěné, vyzdobené město a na tratích je čeká celá řada povrchů – dlažba i asfalt, zpevněné lesní cesty, třeba i bláto, pokud ještě někdy bude pršet,“ říká spoluorganizátor Leoš Bešťák. „Připravujeme tradiční tombolu s drobnými dárky a důležité je pro nás Setkání generací, tedy prémie pro nejmladšího a nejstaršího účastníka závodu. Chceme tak dávat najevo, že naše slavnosti běhu a pohyb vůbec jsou opravdu pro každého. Kdo z nás by nechtěl i po devadesátce žít aktivně? Myslím, že je správné v tom lidi povzbudit,“ dodal.

Proberou možnosti podnikání
Český Brod – Seminář, který seznámí místní podnikatele s možnými finančními i nefinančními podporami, které nabízí jak město Český Brod, tak také státní organizace CzechInvest, CzechTrade a Agentura pro podnikání a inovace, se uskuteční ve čtvrtek od 14 hodin v obřadní síni radnice na Husově náměstí.

Radní dnes jedou do Štítar
Kolín – Další výjezdní zasedání kolínských radních se uskuteční  v pondělí od 17 hodin ve Štítarech. Samozřejmě mohou přijít i lidé z Výfuku. Hovořit se bude o obchvatu, o čištění Pekelského (Štítarského) potoka a dalších tématech.

Podél Labe vzniká vycházková trasa
Kolín – Po třech letech se podařilo uzavřít smlouvu mezi městem a Povodím Labe na výpůjčku pozemků podél zálabské strany řeky od starého mostu, pod Novým mostem, pod železničním mostem, podél elektrárny a dále. Jedná o poměrně dlouhý pruh břehů, zhruba 16 tisíc čtverečních metrů. Jednání se nejdříve zadrhla na pozemku u zdymadla, což je pro Povodí nezbytný manipulační prostor a průchozí nebude, ale na prostor od elektrárny dále až téměř k lomu už má město smlouvu. „Už je tam posekáno, zavázali jsme sek údržbě pozemků, už jsou nainstalované lavičky, přibudou odpadkové koše,“ popsal místostarosta Michael Kašpar s tím, že se řeší ještě umístění informační tabule o elektrárně nebo o architektu Frágnerovi. „Vznikne tam příjemnější prostor,“ dodal místostarosta.

Animovaný film o historii Kolína je na světě
Kolín – Jako první budou mít příležitost zhlédnout animovaný film o historii Kolína návštěvníci Kmochova Kolína. V sobotu 9. června v půl jedenácté večer po koncertě Václava Neckáře na Karlově náměstí na pódiu rozzáří plátno, které přinese příběh města již od jeho založení. Nápad natočit humorný film s historicky pravdivými fakty vznikl více než před rokem v kolínském animačním studiu KLUCIvespolek. Tato myšlenka se líbila městu Kolín, automobilce a Středočeskému kraji, a tak vznik filmu podpořily. Diváci se dozvědí, jak vlastně Kolín přišel ke svému jménu, kolik významných osobností kráčelo po jeho ulicích a jaké slavné i pohnuté události se zde odehrály. Ve filmu zazní i původní lidová písnička Kolíne, Kolíne před tím, než byla upravena Františkem Kmochem. Na vzniku se podílela více než desítka tvůrců.

Hledají se potomci dvou dam z rodu Hrubešů
Kolínsko – Při tvorbě rodokmenu rodu Hrubešů, který se nedávno sešel v Pečkách, narazil jeho tvůrce Vladimír Hrubeš na dvě ženy z rodu, jejichž potomky se mu zatím nepodařilo dohledat. Jedná se o Barboru Třešňákovou narozenou roku 1889 a Marii Divíškovou narozenou v roce 1884. Obě dámy byly samozřejmě rozené Hrubešové. Kdo by o jejich potomcích věděl či jimi dokonce sám byl, nechť se ozve na e-mailovou adresu: hrubes.vladimir@tiscali.cz nebo na redakční e-mail: redakce.kolinsky@denik.cz.

Vlaky jezdí odklonem přes Poříčany
Kolínsko – Do 15. července je na trati Praha – Nymburk – Kolín a Praha – Velký Osek – Hradec Králové výluka kvůli stavebním pracím u Lysé nad Labem. Odklonem přes Poříčany pojedou všechny královéhradecké rychlíky, tedy včetně třech ranních spojů ve směru z Prahy do Hradce Králové, které dosud jezdily po běžné trase přes Lysou nad Labem. K drobným změnám dojde i u regionálních vlaků, například osobní vlaky 6402 a 6404 nepojedou v úseku Nymburk – Lysá, vlak Os 9105 pojede v úseku Nymburk – Lysá o 10 minut dříve.