Na školách opraví střechu i plot do dobové podoby
Kolín – Městská rada schválila pořadí uchazečů na kompletní opravu střechy tělocvičně Základní školy Mnichovická. Akce bude stát kolem dvou milionů. „Do střechy už delší dobu zatéká, musí se opravit celá,“ uvedl místostarosta Michael Kašpar. Současně město oslovilo firmy na úpravy dvora a ošklivého plechového plotu směrem k Jaselské ulici na 2. základní škole. Dvůr a plot už jsou posledními, co ještě po rekonstrukci fasády, tělocvičny a střechy zbývá. „Místo neprůhledného plotu by tam měl být hezký kovaný. Hledali jsme dobové fotografie z doby, kdy se škola stavěla, našli jsme, podle nich by se měl udělat nový plot, mohlo by to vypadat hezky,“ popsal místostarosta.

V muzeu se četly příběhy o cestování
Kolín – První prázdninové čtení dětem ve Veigertovském domě na Karlově náměstí, tedy v poměrně nedávno rekonstruovaném a po dlouhých letech veřejnosti zpřístupněném hlavním sídle Regionálního muzea v Kolíně, se neslo v duchu cestování a dopravních prostředků tak, jak to ke správnému létu a prázdninám patří. Malí i velcí návštěvníci si nejen poslechli cestovatelské pohádky z dílny regionálních autorů, ale s chutí se pustili také do malování nebo do vyrábění originálních záložek do knížek. Další prázdninové čtení proběhne ve středu 25. července opět ve třech termínech, a to od 10, 13 a 15 hodin v lektorské místnosti Veigertovského domu. Tentokrát budou na programu příběhy o zvířátkách. Setkání trvá vždy zhruba hodinu a je určeno pro návštěvníky od tří let až po dospělé.

V městysi začala oprava osvětlení
Cerhenice – Poté, co městys opravil veřejné osvětlení v Cerhýnkách, pokračuje nyní v Cerhenicích. Do konce roku by mělo být kompletně hotovo osvětlení v ulicích 1. máje a Nádražní. „Další postup si s realizační firmou určíme do konce prázdnin. A jaký je cíl? Svítit co nejvíce funkčně a co nejméně poruchově – a navíc ne z ošklivých stožárů,“ shrnul starosta Marek Semerád. V centru městyse by se měla objevit moderní osvětlovací tělesa, která svítivostí dostatečně pokryjí i takříkajíc lichá místa a navíc by měla přinést i úsporu co do spotřeby elektřiny.

Českobrodsko má nová protipovodňová opatření
Českobrodsko - V Českém Brodě, Mrzkách, Přišimasech, Doubravčicích, Poříčanech a dalších obcích již nově nezní klasický zvuk sirén, ale z nově nainstalovaných veřejných rozhlasů se ozývá mluvené slovo oznamující zkoušku sirén. Veřejné rozhlasy jsou jednou ze součástí projektu protipovodňových opatření na Českobrodsku. „Dalšími prvky projektu jsou na třech místech umístěné snímače hladin, a to na Šembeře a Jalovém potoku, a jeden srážkoměr zaznamenávající aktuální srážkovou situaci přímo v našem území,“ uvedl vedoucí českobrodského odboru životního prostředí Rostislav Vodička. Kromě těchto technických zařízení bude v celkem 11 obcích zpracován digitální povodňový plán.

Opava uzavře celou silnici
Úvalsko – Chystá se rekonstrukce povrchu silnice II/101 v úseku Úvaly (od mostu přes Škvorecký potok, tzn. za městem) až po Škvorec. Práce se uskuteční od 30. července do 31. srpna. Oprava si v první etapě, která bude trvat cca do 14. srpna, vyžádá kompletní uzavírku silnice. Objízdná trasa povede přes Přišimasy do Škvorce. Druhá a třetí etapa budou probíhat na území Škvorce a silnice bude průjezdná vždy v jednom směru, provoz bude řízen semafory. Ve druhé etapě bude zároveň uzavřena spojovací silnice Škvorec – Dobročovice.