„Ani tato vzdálenost není dost velkou překážkou na to, aby si lidé z obou obcí mohli podat ruce a pomoci si. A to se také stalo," řekl Roman Kotilínek.
Obec Mlékovice, stejně jako řadu dalších jiných míst, zasáhla červnová povodeň a způsobila tu nemalé škody. Poničená silnice, která vede obcí, poškozená stavení i protržená hráz jsou toho dodnes důkazem.
„Místo rybníka, který tu byl, najdete dnes obrovskou plochu zarostlou lučními travinami a jen zarezlé stavidlo dává tušit, že se tu rozprostírala vodní hladina, ve které se po dlouhá léta odrážely sluneční paprsky," popsal situaci v Mlékovicích Kotilínek.
Mnohé škody se podle jeho slov už podařilo napravit, ale mnoho jizev bude ještě dlouho vidět.
Současně s povodňovou vlnou se však napříč naší zemí vzedmula také vlna solidarity. Chuť a potřeba pomáhat lidem, kteří se ocitli v nouzi, zaplnila snad každou dobrou duši a upřímné srdce.
„Touha pomoci došla i do malého městečka Kraslice, které se choulí k úpatí Krušných hor při samé hranici s Německem," prozradil Kotilínek. Kraslice byly vždy vyhlášené jako město hudby a známé díky své tradiční výrobě hudebních nástrojů. A tak myšlena na uspořádání koncertu v podobě Poutní slavnosti s hudbou byla nasnadě.
Nápad se zrodil v hlavě kapelníka
Nápad se podle slov Kotilínka zrodil v hlavě kapelníka kraslické Dechové hudby Horalka Josefa Novotného a jeho bratra Milana. A protože jsou oba mlékovickými rodáky, bylo už samozřejmé, že Horalka zahraje právě zde. Ale od nápadu k realizaci bývá ještě cesta dlouhá. „Je to spousta starostí a zařizování, dojednávání a organizování," dodal Kotilínek.
Zkušenosti byly bohaté
Zkušenosti pana kapelníka s podobnými akcemi byly ale naštěstí již dost bohaté a vše tak dobře dopadlo. A to také díky neocenitelné vstřícností Mlékovických a Toušických v čele se starostkou Hanou Pazderovou. Bez její spolupráce by bylo uskutečnění pouti asi nemožné.
„Samotná slavnost a účast na ní předčila všechna očekávání a organizátory velmi příjemně překvapila," pochvaloval si Kotilínek.Aby také ne, neboť podobná akce se v Mlékovicích už dlouhé roky neodehrála. Vedle dechové hudby Horalka vystoupil také Luděk Sehnálek z Libavského Údolí, který si získal posluchače svým skvělým zpěvem a František Erben z Kraslic, který všechny nadchnul hrou na harmoniku. Nechybělo ani občerstvení a zábava se tak brzy naplno rozproudila a improvizovaný taneční parket se zcela zaplnil.
Součástí poutní slavnosti bylo také vysvěcení místní kapličky, která byla po generální opravě opět zpřístupněna veřejnosti. Vysvěcení provedl pan farář Nekolný, který účastníky pouti oslovil i pochvalnou zdravicí.„Druhého dne pak ukončila Horalka svou návštěvu Mlékovic svým vystoupením během bohoslužby u kapličky v Lipkách nedaleko Zásmuk," prozradil Kotilínek, jaký byl program druhého dne.
Slavnost se konala v Mlékovicích i Kraslicích souběžně
Souběžně s Poutní slavností v Mlékovicích probíhala malá hudební slavnost také v Kraslicích.Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na úhradu škod způsobených povodní. „Držme tedy Mlékovickým palce a věřme, že se opět setkáme a tentokrát snad bez povodní," ukončil vyprávění Kotilínek.A možná, že se právě tato poutní slavnost stane základem i k nové tradici vzájemného setkávání