Od odchodu do výslužby v roce 2015 pracuje v leteckém průmyslu. V současnosti žije na Floridě a je zaměstnán u firmy Airbus jako specialista na letecké trenažéry. V dnešním příspěvku se v souvislosti se zhoršováním naší epidemiologické situace podělí o floridskou covidovou současnost.

"Covid pro mne minulý rok začal na výletní lodi. Odjel na ní na dovolenou kolem Baham na začátku roku hned po Superbowlu. V té době už byly o nové čínské nemoci zprávy v médiích. Po návratu v březnu jsem však vstoupil do jiného světa. Všude roušky, kterým u nás říkáme "masky" a totální chaos a panika. Všichni pasažéři z lodi i posádka jsme museli na šest dní do karantény," popisuje začátky pandemie Rudolf Horák.

"Pak se situace nějak uklidnila a to, co se v česku nazývá lockdownem na Floridě v té podobě jako v ČR nikdy nebylo. Je to možná i tím, že se všeobecně v USA "tlučou" federální zákony se zákony jednotlivých států. Musím zaklepat, že náš současný guvernér Ron DeSantis je člověk na svém místě," říká Horák.

Veterán z Afghánistánu a kolínský rodák Rudolf Horák.
Kolínský rodák a válečný veterán z Afghánistánu: Je mi smutno z toho, co vidím

Podle něj se na rozdíl od našich striktních opatření na Floridě jedná spíš o doporučení. "Pokud jde například o obchody, striktní nařízení jako v česku nemáme. Někde roušky vyžadují, jinde ne. Je to případ od případu ale nepanuje v tom jednota. Stejné je to i v zaměstnání - Já v Airbusu v kanceláři masku nenosím, ale když jdu cvičit s pilotem na trenažér, roušky si bereme oba dva," vysvětluje Rudolf Horák.

Zajímavá je podle něj i floridská situace s očkováním. "Myslím, že to bude pro lidi v Česku, kde je povinné ze zákona zdravotní pojištění, ne úplně jednoduché pochopit. Například já jako válečný veterán jsem měl nárok na očkování zdarma v armádním centru. Tam nicméně mají pouze Johnson a Modernu. Ty nemají úplně nejlepší image a já chtěl proto Pfizer, kterým se u nás očkuje v lékárnách, které jsou kombinované s drogeriemi a nazývají se "pharmacy", to je také něco, co doma v ČR asi neznáte. Přišel jsem tam a chtěli doklad o zdravotním pojištění. Řekl jsem, že jim nic nedám, protože je to poměrně citlivý údaj. Sestra řekla ok a píchla mi první vakcínu zdarma jako by nic. S druhou dávkou to bylo stejné. Realita je tedy taková, že vakcínu dostane na Floridě zdarma kdokoli chce i bez dokladu o pojištění. Zdraví lidí je prostě víc než peníze" směje se Rudolf Horák.

Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo kampaň s odstrašujícími snímky, které se staly terčem lží. Prý vůbec nezachycují oběti nemoci covid-19. Fotograf kampaně to odmítá
Mrazivá očkovací kampaň: Na fotkách nejsou oběti covidu, lžou dezinformátoři

Podle něj jsou i v USA odpírači očkování byť jich není vidět tolik jako u nás. "V naší firmě, tedy v Airbusu bychom měli být očkovaní všichni, protože obchodujeme s vládou Spojených států a máme víc než deset zaměstnanců, to je jedno z federálních nařízení. Přesto však mám jednoho kolegu a kolegyni, kteří se očkovat zatím odmítají. Kolega je navíc to, čemu se doma v Česku říká konspirační teoretik. Oba už s tím mají v zaměstnání problémy. V běžném životě mimo práci ale očkování prakticky není kontrolováno. Byl jsem od září na třech větších hudebních akcích, všechny byly sice venku - u nás na Floridě je teplo a na očkování sice při vstupu jednou řeč přišla, ale doklad nikdo vidět nechtěl," popisuje Rudolf Horák.

Další zajímavostí o které se zmiňuje je situace ve službách a především pohostinství: "Firmy nemají pracovníky, všude visí cedule, že se nabírá. Říká se, že pracovní síly u nás zlenivěly- mnoho lidí dostalo federální podporu, obdobu českých sociálních dávek nebo podpory v nezaměstnanosti a nemají motivaci se vracet do práce. Markantně je to vidět například u McDonalds- všechny pobočky tady v okolí jsou zavřené a mají pouze okénko mcdrive. Není to epidemiologické opatření, nemají zaměstnance, na okénko stačí jeden člověk," říká Rudolf Horák a uzavírá: "Covid na Floridě není téma, médiích o něm neslyšíte, nezveřejňují se počty nakažených jako vidíme v Česku, lidé řeší mnohem víc ceny benzínu a ekonomiku celkově, to je americká tradice."