Kouřim má velký historický odkaz a je bezesporu častým cílem filmařů i turistů. Cestovní ruch je však potřeba stále podporovat, což si vedení města Kouřim i občané jistě uvědomují. Z toho důvodu také vznikl projekt s názvem Systematická obnova městského opevnění. Již v roce 2014 byla opravená část hradeb v městském parku Na Hradbách za částku 225 tisíc korun.V milém roce se pak podle starostky města Zuzany Čihákové uskutečnila další etapa rekonstrukce, která údajně vyšla na více než milion korun.

Poslední etapa rekonstrukce v parku se uskuteční v tomto roce. Následovat by prý měla oprava dalších úseků mimo park.
Turisty by mohla do Kouřimi nalákat nejen památková zóna a městský park, ale také stezka, která vznikla v rámci projektu Obec přátelská rodině v minulém roce a má několik zastávek. V letošním roce Kouřimští plánují obnovit stezku Kouřimské hradby a v plánu je také vybudování interaktivní stezky pro děti na Staré Kouřimi.

Co se týká životního prostředí, je úkolem číslo jedna pro Kouřimské samozřejmě projekt městského parku. Na jeho opravách se již nějakou dobu pracuje. V roce 2014 totiž uplynulo 100 let od založení parku. Je to tedy již dva roky, kdy se uskutečnily plánovací procesy podoby a funkce parku. Vše vznikalo za přítomnosti občanů na speciálních setkáních. Spousta práce se kouřimským pracantům, kteří na nové podobě parku pracují zcela dobrovolně, již podařila. Hotová je například generální oprava prostor pro sociální zázemí nebo nové dětské hřiště. Stále ještě je však co vylepšovat.Je třena nakoupit odpadkové koše, ale také vyřešit nakládání s dešťovými vodami. Dále je třeba v letošním roce zrekonstruovat cestičky a na brigádníky čeká také další výsadba.

Dobrovolníci se sejdou v sobotu 23. ledna, aby společně aktivity pro park naplánovali. Cílem je vytvořit prostor pro spolupráci. Od občanů se očekávají nápady. Zájemci mohou přijít na sál radnice ve 14.00 hodin. Schůzka by měla trvat dvě hodiny.

Co se v parku již podařilo?

· generální oprava prostor pro sociální zázemí parku (výměna střechy, vybudování krytého zápraží, dveře, nové omítky, obklady, vybavení sociálním zařízením a přebalovacím pultem, včetně úložného prostoru na hračky)

· umístění 20 nových laviček (návrh vznikl komunitním plánováním)

· oprava zídek, vchodů, vjezdů a vytvoření chodníčku přes piknikovou loučku

· zahradnické úpravy (úprava terénu a zasetí trávy na nově založeném dětském hřišti a piknikové loučce, výsadba rostlinek a stromků v dolní a horní části parku, osázení svahu u piknikové loučky, výsadba na dětském hřišti)


· nové dětské hřiště v horní části parku (otevření 12. 9. 2015) (lavičky, herní prvky, pocitový chodníček, kuželník a založení tradice Galerie Na plotě)

· pikniková loučka - umístění krytého domečku s lavicemi a herním i svačinovým stolkem