Tak jako každý rok navodí vánoční náladu výstava „Advent a Vánoce“ v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, která je k vidění až do neděle 30. prosince. Každý návštěvník nahlédne do minulosti Vánoc, které mají svou silnou tradici.

V rychtě z Bradlecké Lhoty, jež je jednou ze staveb skanzenu, jsou představeny lidové zvyky a obyčeje z klasického českého venkova, vánoční zařízení světnic, ozdobený stromeček i tradiční prostřená tabule, na které v minulosti nesměl chybět zapečený černý kuba s houbami. Celkovou vánoční atmosféru podtrhávají další architektonické stavby, kdy každá z nich nabízí rozdílný program. Se zapomenutými adventními a vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří seznámí dům z Jílové – Kamenné.

Výstava „Advent a Vánoce“ je v Muzeu lidových staveb každoročně tradiční událostí. „Každý rok to děláme přibližně stejně, protože lidové obyčeje zůstávají také rok od roku stejné,“ řekl ředitel skanzenu. „Tradiční obyčeje se pořád opakovaly, a na tom je to právě postavené. Každoročně je základ stejný, jen děláme drobné změny v programu, dle toho jak se podaří sehnat účinkující či spolupracující,“ dodává. Podobně zaměřená je i výstava „Vánoce v měšťanském domě, která je k zhlédnutí v Červinkovském domě Regionálního muzea.

Další významnou kulturní akcí je „Josef Lada jak ho neznáte“ ve Veigertovského domě Regionálního muzea v Kolíně. Ta je k vidění až do 10. února. „Výstava je naprosto vhodná pro návštěvy s dětmi, k dispozici jsou zajímavé interaktivní prvky, filmové kulisy i rekvizity,“ doplnil.

Oblíbený autor, malíř a ilustrátor je znám pro svůj nezaměnitelný umělecký styl. Zde je představen i v jiných podobách. Ukázány jsou původní kostýmy z pohádky Hrátky s čertem zapůjčené Filmovými ateliéry Barrandov Studio či vánoční kino, kde je promítána i animovaná pohádka Čert a Káča.

Vrcholným závěrem vánočního času bude národopisný program „Tříkrálová koleda“ v Muzeu lidových staveb, která se koná v neděli 6. ledna 2019. Připravena je například tříkrálová kolední hra a rekonstruovaná barokní obchůzka i zpívání. „Návštěvníci se mohou těšit na zpívání koled s Michaelem Pospíšilem , což je hudebník, který se zaměřuje na interpretaci dobové hudby,“ uvedl. „Miroslav Štechr, výborný dudák, představí výrobu fanfrnochu, který se dřív používal při koledování během Vánoc.“ Fanrnoch je lidový hudební nástroj původem z Chodska, ve tvaru džbánu, který vydává svůj specifický tón.

Na Tříkrálovou obchůzku je připraven i bohatý doprovodný program. Vladimír Ryšlink poznamenává: „Ve většině z obytných objektů budou tematické výklady, které se vztahují k lidovým obyčejům během Vánoc. U manželů Matějkových z Křivoklátu se bude vyrábět františek tradičním lidovým způsobem. Výroba bude zaměřena i na historickou techniku při míchání voňavé purpury.“

Chybět nebudou i řemeslné tematické dílny, v kterých si každý zájemce může vyrobit betlémské hvězdy ze slámy či z drátů. Výjimečnou ukázkou potěší manželé Limovi, kteří se specializují na zpracování historického textilu a lnu.